bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 26 marca 2021
  • wyświetleń: 863

Strażacy coraz częściej wspomagają pogotowie ratunkowe

Tylko w tym miesiącu bielscy strażacy wspierali ponad 20 razy podmioty Państwowego Ratownictwa Medycznego. W związku z trudną sytuacją epidemiologiczną w kraju, strażacy coraz częściej wspomagają pogotowie ratunkowe w udzielaniu pomocy medycznej mieszkańcom.

Straż pożarna, pożar, ogień, akcja, interwencja
Strażacy coraz częściej wspomagają pogotowie ratunkowe · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Coraz częściej zdarza się, że strażacy z Bielska-Białej i powiatu bielskiego wspierają pogotowie ratunkowe w udzielaniu pomocy medycznej mieszkańcom. Tak było między innymi w miniony poniedziałek w Szczyrku i Pisarzowicach, o czym portal bielsko.info pisał tutaj. Tylko minionej doby takich zdarzeń na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego było 7. W większości przypadków pacjenci do których byli dysponowani strażacy byli chorzy na COVID-19 i mieli trudności z oddychaniem.

- W takich przypadkach udzielano im wsparcia psychicznego, stosowano tlenoterapię , a także kontrolowano funkcje życiowe do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Zdarzają się również sytuacje, kiedy strażacy są dysponowani do nagłego zatrzymania krążenia i konieczne jest wykonanie zewnętrznego masażu serca przy użyciu AED - informuje st. kpt. Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy KM PSP w Bielsku-Białej.

Strażacy w tej trudnej sytuacji, jaką jest niewątpliwe trzecia fala pandemii, wspierają podmioty ratownictwa medycznego w przypadkach braku możliwości zadysponowania karetki, bądź w sytuacji kiedy dojazd załogi pogotowia byłby wydłużony. W strażackiej nomenklaturze są to tzw. "izolowane zdarzenia medyczne".

- Wszyscy strażacy biorący udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, zarówno z PSP, jak i OSP mają ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy i posiadają tytuł ratownika. Co trzy lata ratownicy przystępują do egzaminu recertyfikacyjnego. Ponadto na każdej zmianie służbowej w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych jest wyznaczony zmianowy koordynator medyczny, który przeprowadza systematycznie zajęcia z zakresu ratownictwa medycznego, w czasie których strażacy utrwalają wiedzę i ćwiczą m.in. prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zatamowanie krwotoków działanie przeciwwstrząsowe oraz wykonanie pozostałych/innych czynności ratunkowych zależnych od stanu poszkodowanego - podkreśla przedstawicielka bielskich strażaków.

W Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku-Białej pełnią również służbę strażacy, którzy pracują w podmiotach Państwowego Ratownictwa Medycznego, jeżdżąc w zespołach ratunkowych. Zarówno na wyposażeniu samochodów pożarniczych PSP, jak i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych znajdują się torby medyczne z wyposażeniem umożlwiającym udzielanie kwalifikowanej pomocy medycznej wraz z prowadzeniem tlenoterapii.

mp / bielsko.info, źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.