Wiadomości

  • 26 marca 2021
  • wyświetleń: 2290

Tęsknisz za bielskim teatrem? Zajrzyj na platformę VOD!

Teatr Polski w Bielsku-Białej wiosną ubiegłego roku uruchomił platformę VOD w czasie, gdy teatry, podobnie jak teraz, były zamknięte dla publiczności. Pierwotnie udostępniano tam rejestracje wideo spektakli. W końcu teatr postawił na słuchowiska "Audycja miłosna" oraz "Polska Kronika Radiowa... z przymrużeniem oka" z udziałem Teatru Seniora "Dlaczego nie razem? Wciąż możemy bezpłatnie obejrzeć odcinki tych produkcji!

wyspa kalina
Audycja "Kalina" · fot. Teatr Polski w Bielsku-Białej


W ramach projektu „Audycja miłosna” powstały cztery odcinki w formie słuchowiska teatralnego „Audycja miłosna" oraz cztery nagrania „Polskiej Kroniki Radiowej".

Audycje z cyklu "Polska Kronika Radiowa... z przymrużeniem oka" stworzyli seniorzy z Teatru Seniora "Dlaczego nie razem?", który działa Domu Kultury w Lipniku. W pierwszym odcinku podzielili się ze słuchaczami swoimi autentycznymi wspomnieniami związanymi z Kaliną Jędrusik - jedną z największych gwiazd czasów PRL-u.

Wspólnym tematycznym mianownikiem wszystkich realizacji są artystyczne pary z okresu PRL-u i ich burzliwe, często zabawne biografie. Audycje przypominają dawne sławy i opowiadają w sposób lekki i humorystyczny o tym, jak wyglądało życie Polski z pierwszych stron gazet w latach powojennych i w siermiężnej rzeczywistości tamtych czasów.

audycja miłosna VOD


Słuchowiska stylizowane na audycje radiowe sprzed lat, a odtwarzane przez internet są sposobem na odświeżenie historii polskiej kultury - kompozycji Komedy, powieści i scenariuszy Leopolda Tyrmanda, Marka Hłaski, czy Stanisława Dygata, ról Kaliny Jędrusik i Niny Andrycz.

„Audycja miłosna” nawiązuje dialog z bohaterami polskiej sceny teatralnej, filmowej, muzycznej, literackiej, o których dzisiaj powoli się zapomina. Stanowi także muzyczną rozrywkę, w postaci teatralno-radiowych programów do słuchania online.

W bohaterów audycji w reżyserii Agaty Puszcz wcielili się aktorzy Teatru Polskiego. Autorką scenariusza jest Zuzanna Bojda, a opracowania muzycznego Krzysztof Maciejowski i Piotr Matusik.

Projekt powstał dzięki wsparciu środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci. Dostęp jest całkowicie darmowy - trzeba się tylko zalogować na https://www.vod.teatr.bielsko.pl/. Zapraszamy!

ar / bielsko.info

źródło: Teatr Polski w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj