Wiadomości

  • 24 marca 2021
  • wyświetleń: 12675

Bielsko-Biała wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie

Bielsko-Biała znalazło się w czołówce rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie - stolica Podbeskidzia uplasowała się na 38. pozycji. Nie lepiej jest w uzdrowisku nieopodal naszego miasta - Goczałkowice-Zdrój znalazły się na 14. miejscu. Zestawienie przygotowała szwajcarska firma IQ Air.

smog
Bielsko-Biała wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie · fot. komorowice.pl


Jak czytamy na branżowej stronie internetowej Smoglab, szwajcarski ranking IQ Air podaje na bieżąco informacje o zanieczyszczeniu powietrza w ponad 90 miastach na całym świecie. Raz w roku podsumowuje dane również z mniejszych miejscowości, tworząc ranking najbardziej zanieczyszczonych miejsc na Ziemi. W europejskim zestawieniu na pierwszym miejscu znalazło się Orzesze w powiecie mikołowskim na Śląsku. Najbardziej zanieczyszczone miasta świata znajdują się w Chinach i Indiach.

Oprócz wspomnianego już Orzesza najgorsze powietrze w Polsce mają Goczałkowice Zdrój (14. miejsce w Europie), Ksawerów (23. miejsce w Europie) Racibórz (37. miejsce) oraz Bielsko-Biała, które znalazło się na 38. pozycji.

Szwajcarski ranking IQ Air powstał na podstawie pomiarów stężenia najbardziej szkodliwego dla człowieka pyłu PM2.5. Skąd tak duże stężenia w Polsce? Jak zwraca uwagę Smoglab - przede wszystkim z tzw. niskiej emisji. Są to zanieczyszczenia generowane przez przestarzałe piece i kotły. Pełny ranking IQ Air można znaleźć tutaj.

Smog nad stolicą Podbeskidzia. Widok z bloku przy ul. Wapiennej - 28.01.2016
Smog nad stolicą Podbeskidzia. Widok z bloku przy ul. Wapiennej - 28.01.2016 · fot. Ewa B.


- Raport wskazuje wartości tylko w zakresie pyłu PM2,5 podając, że w 2020 roku osiągnęliśmy poziom 24,7 mikrogram/m3, a w 2019 było jeszcze 27. Norma roczna w Polsce wynosi 25 mikrogram/m3, a zatem po raz pierwszy w ostatniej historii zanieczyszczenie PM2,5 spadło poniżej normy! - komentuje ranking zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Piotr Sołtysek.

- Podobnie stało się w dziedzinie pyłu PM10, którego raport nie obejmuje. Tu już od lat nie mamy przekroczeń normy rocznej, a w latach 2019-2020 także dotrzymujemy norm dobowych. Tak więc rok 2020 jest pierwszym rokiem w historii pomiarów, w którym miasto spełnia normy w obu zakresach PM10 i PM2,5. Pozostają przekroczenia jedynie w zakresie benzo-a-pirenu. Nie jest to powód do wstydu, ale objaw skuteczności podejmowanych działań - dodaje naczelnik.

Jak zaznacza bielski Urząd Miejski, tylko w 7 miejscowościach na ponad 160 gmin województwa śląskiego - w tym w Bielsku-Białej - mierzone są zanieczyszczenia powietrza m.in. pyłem PM2,5. Wyniki pomiarów wykonane w tych miejscowościach - za ich zgodą - umieszczane są w raportach. Miejscowości, w których pomiary zanieczyszczeń powietrza nie są dokonywane, a być może są one bardziej zanieczyszczone, w tych raportach brak.

- Przykład rankingu IQAir pokazuje, że mierząc i publikując dane z pomiarów, miasto za tę otwartość zostaje niejako ukarane umieszczeniem w zestawieniu, w którym brakuje bardziej zanieczyszczonych miast - bo te nie badają jakości powietrza - podsumowuje magistrat.

mp / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj