bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 9 marca 2021
  • wyświetleń: 1231

Bezpłatny webinar ZUS dotyczący pracy za granicą

Zagraniczne zarobki kuszą naszych rodaków, stąd też chętnie podejmujemy pracę w innym kraju. Co zrobić, by uniknąć podwójnego płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, kiedy można starać się o zaświadczenie A1, jak wygląda procedura wystawiania i kto może się o nią starać - o tym wszystkim będzie można się dowiedzieć podczas bezpłatnego webinaru organizowanego przez Oddział ZUS w Bielsku-Białej.

webinar, komputer, szkolenie
fot. pixabay.com


17 marca o godz. 10.00 odbędzie się szkolenie na temat „Ogólnych zasad ustalania ustawodawstwa właściwego, składania wniosków, w tym za pośrednictwem PUE ZUS i wydawania zaświadczeń A1”. Aby wziąć udział w spotkaniu należy wcześniej na adres email: szkolenia_Bielsko-Biala@zus.pl wysłać swoje zgłoszenie. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko uczestnika szkolenia, adres e-mail, na który wysłane zostanie zaproszenie, numer telefonu kontaktowego oraz nazwę firmy - jeśli dotyczy.

Szkolenie odbędzie się za pośrednictwem narzędzia Cisco Webex Meeting. Aby wziąć udział w webinarium niezbędne jest posiadanie komputera z dostępem do Internetu. Dołączając do wydarzenia uczestnik wyraża zgodę na publikowanie wizerunku. Istnieje możliwość uczestnictwa bez udostępniania obrazu i dźwięku ze swojego urządzenia, wszelkich wyjaśnień na temat szkolenia udziela Ewa Ficoń z bielskiego ZUS pod nr tel. 33 825 30 23.

Osoby, które pracują na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii powinny być ubezpieczone tylko w jednym państwie członkowskim. O tym do jakiego kraju trzeba odprowadzać składki decyduje miejsce wykonywania pracy. Od tej zasady jest wyjątek, który dotyczy delegowania. Jeśli polski pracodawca wysyła pracowników tylko na określony czas do pracy za granice, to możesz opłacać za niego składki w państwie, w którym ma siedzibę, tj. w Polsce. Aby z tego skorzystać muszą być spełnione pewne warunki, zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy.

- Zaświadczenia A1 dostają również ubezpieczeni spoza UE, EOG lub Szwajcarii, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa, ale wykonują pracę w Polsce. Zaświadczenie A1 wydaje to państwo, którego przepisom podlega pracownik i tym samy potwierdza, że nie podlega przepisom żadnego innego państwa, z którym jest związany. Więcej niezbędnych informacji na temat wydawania A1 będzie można uzyskać od ekspertów bielskiego ZUS podczas środowego webinaru. Serdecznie zapraszamy - tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

ar / bielsko.info, źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.