bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 lutego 2021
  • wyświetleń: 13618

[FOTO] Kończy się rekonstrukcja mostu na rzece Białej

Most na ulicy 11 Listopada upodobnił się do swojego pierwowzoru z XIX wieku. Rekonstrukcja historycznej przeprawy jest jednym z elementów świętowania jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej.

Zakończyła się rekonstrukcja mostu na ulicy 11 Listopada - 26.02.2021 · fot. UM Bielsko-Biała


Kończą się prace rekonstrukcyjne na moście w ciągu ul. 11 Listopada. Zaczęły się 1 lutego, jednak niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiły, że trzeba było je wstrzymać; ponownie prace przy rekonstrukcji podjęto w czwartek 25 lutego.

Najpierw zamontowane zostały aluminiowe konstrukcje kratownic, obecnie trwa montaż dwóch przęseł o długości 21 m, szerokości 0,7 m i wysokości 2,85 m. Konstrukcja będzie podświetlona oświetleniem halogenowym z możliwością zmiany koloru światła.

Most na rzece Białej w ciągu ulicy 11 Listopada to jeden z symboli miasta. Powstał pod koniec XIX wieku, jako inwestycja rządu galicyjskiego we Lwowie, na miejscu starej przeprawy. To symboliczne miejsce - w przeszłości przechodziła tędy granica Królestwa Czeskiego i Polskiego, monarchii austriackich Habsburgów i Rzeczypospolitej, po rozbiorach - Śląska Austriackiego i Galicji, a po odzyskaniu niepodległości - województw śląskiego i krakowskiego. Ostatecznie most przestał być miejscem podziału, a zaczął łączyć, gdy 1 stycznia 1951 roku Bielsko i Biała stało się jednym miastem.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.