
Wiadomości
- 26 lutego 2021
- wyświetleń: 3024
Bielskie wysypisko nadal “produkuje” brzydkie zapachy
Kilkadziesiąt interwencji zgłosili mieszkańcy Bielska-Białej w 2020 roku ws. uciążliwości związanych z odorem, jaki wydobywa się z miejscowego składowiska odpadów komunalnych. Co prawda jego pracownicy podejmują kolejne zabiegi, by ograniczyć problem, to jednak według władz miasta rozwiązaniem byłaby jedynie budowa spalarni.

O podanie informacji na temat ilości zgłoszeń mieszkańców w roku 2020 o uciążliwościach odorowych związanych z funkcjonowaniem wysypiska odpadów komunalnych w Bielsku-Białej poprosił radny Andrzej Gacek. Przedstawiciel bielszczan poprosił także o podanie informacji, o zasadności tych zgłoszeń oraz podjętych czy zaplanowanych w przyszłości działaniach zmniejszających uciążliwości.
Jak wynika z danych podanych przez Ratusz, do bielskiego sanepidu w 2020 roku nie wpłynęły żadne zgłoszenia dotyczące odoru z wysypiska. Natomiast Wydział Strategii i Rozwoju Gospodarczego otrzymał 10 zgłoszeń a do straży miejskiej zgłoszono 6 interwencji. Z kolei Zakład Gospodarki Odpadami otrzymał 52 zgłoszenia na uciążliwości odorowe. Większość ze wszystkich zgłoszeń była kierowana w miesiącach letnich. Ponadto z przeprowadzonej przez urzędników analizy wynika, że około 10 procent zgłoszeń nie dotyczyło uciążliwości mogących mieć źródło w pracy zakładu.
- W 2020 roku wybudowano dodatkowe studnie i studnię igłową oraz podłączono je do istniejącego systemu odgazowania składowiska, zamontowano także pochodnie dopalające biogaz, który nie może zostać ujęty przez system odgazowania. Zastosowano też miejscowe dozowanie środka dezodorującego i przeprowadzono wapnowanie składowiska - wylicza Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej.
Jak dodaje, ZGO w 2021 roku planuje wymienić złoża głównego biofiltra instalacji kompostowania oraz remont wraz z modernizacją układu podczyszczania ścieków z kompostowni.
- Składowanie odpadów jest najmniej pożądaną dla środowiska formą ich unieszkodliwiania, którą zgodnie z prawem należy eliminować na rzecz innych metod zagospodarowania odpadów poprzez odzyskanie z nich energii. Budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów pozwoliłaby w stosunkowo krótkim czasie ograniczyć do minimum ilość składowanych odpadów, co bezpośrednio wpłynęłoby na sytuację związaną z powstaniem uciążliwości wynikających z rozkładania się odpadów na składowisku - podkreślił wiceprezydent.
ZOBACZ TAKŻE

Dzikie wysypisko nad Białą pod okiem strażników

List czytelnikaCo z dronem przekazanym Straży Miejskiej w październiku 2023 roku?

Nad rzeką Białą zrobili sobie wysypisko śmieci

Strażnicy miejscy uratowali dwie osoby przed zamarznięciem

Strażnicy miejscy w służbie osobom bezdomnym

Miliony na likwidację bielskich dzikich wysypisk śmieci
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.