bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 27 lutego 2021
  • wyświetleń: 1310

[FOTO] Ratownicy GOPR Beskidy ćwiczyli ratownictwo jaskiniowe

W piątek, 19 lutego w godzinach popołudniowych i wieczornych Grupa Beskidzka GOPR zrealizowała w trudnych partiach jaskini w Trzech Kopcach transport osoby ratowanej w ramach pozorowanej akcji ratunkowej. Z uwagi na okres pandemii Covid-19 ilość ratowników ograniczono do minimum. W akcji brało udział 8 ratowników w tym lekarz i instruktor.

Ratownicy GOPR Beskidy ćwiczyli ratownictwo jaskiniowe - 19.02.2021 · fot. Grupa Beskidzka GOPR


- Zakres trudności w jaskini: przejście zacisku (w którym utkwił ratowany), transport noszy z poszkodowanym w skrajnie trudnych partiach jaskini (wąskie wysokie szczeliny z głazami utrudniającymi poruszanie oraz wąskie niskie ciągi, studzienki i pochylnie z zawężeniami, miejscowe utrudnienia w postaci dużych głazów, pokonanie łatwych zacisków), odpowiednie ułożenie noszy z poszkodowanym ze zwróceniem szczególnej uwagi na stan poszkodowanego znajdującego się w hipotermii - informuje Grupa Beskidzka GOPR.

Dokonany wybór drogi transportu w jaskini pozwolił na zastosowanie wszystkich technik transportu poziomego. Wspomaganie technikami linowymi odbyło się tylko w partii przyotworowej, przy pokonywaniu dwóch studzienek.

- Szkolenie, poza poznaniem charakterystycznej dla naszych jaskiń sytuacji (szybka akcja ratunkowa z opieką medyczną nad poszkodowanym i transportem w ciasnych korytarzach, studniach i prożkach), zawierało elementy z całego zakresu ratownictwa jaskiniowego niezbędnego nie tylko w jaskiniach Fliszu Karpackiego - podsumowują ratownicy górscy.

mp / bielsko.info, źródło: GOPR Beskidy

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.