bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 24 lutego 2021
  • wyświetleń: 673

Czym karmić psa i kota, czyli kilka słów o karmach dla zwierząt

Materiał partnera:

Polacy kochają domowe zwierzęta. Szczególnie psy i koty. Według szacunków w polskich domach żyje ponad 7 mln psów i blisko 6 mln kotów. Dla porównania mamy w Polsce 13,6 mln gospodarstw domowych. Statystycznie oznacza to, iż w każdym domu jest czworonożny przyjaciel. Dbamy o nasze zwierzęta, chodzimy z nimi na spacery, do weterynarza. Kluczowe dla ich zdrowia jest właściwe odżywianie. Na szczęście poziom wiedzy na temat uległ w ostatnich czasach znacznej poprawie. Obecnie mamy bardzo szeroki wybór karm produkowanych specjalnie z myślą o naszych czworonogach. Proponujemy krótki przegląd karm dla psów i kotów.

Rodzaje karmy dla psówRynek karm dla psów i kotów zmienił się w ostatnich kilkunastu latach nie do poznania. Trudno wręcz uwierzyć, że jeszcze stosunkowo niedawno większość naszych pupili była karmiona jedzeniem zbliżonym do tego, co jedzą ludzie. Nietrudno się domyślić, że nie było to właściwe podejście. Zupa dla człowieka to zupełnie co innego niż karma mokra dla kota czy psa. Na szczęście wraz z poziomem wiedzy i rozwojem rynku możemy wybierać spośród wielu rodzajów karmy. Którą zatem wybrać? Zadanie to wcale nie jest łatwe, ponieważ dobór karmy zależy od kilku czynników jak rasa, wiek, tryb życia (aktywny, kanapowy) naszego czworonoga. Nie ma czegoś takiego jak idealna karma. Decydując się na posiadanie psa, warto już od samego początku poradzić się weterynarza, który podpowie jaka karma będzie odpowiednia.

Co istotne, jedzenie dla psa powinno się zmieniać wraz z wiekiem, stanem zdrowia naszego pupila. Bogatsi o wiedzę od weterynarza możemy bez obaw odwiedzić pobliski sklep zoologiczny i kupić zalecane produkty.

Przejdźmy zatem do krótkiego przeglądu karm. W przypadku psów wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje:

1. Karmy suche
2. Karmy półwilgotne
3. Karmy wilgotne

Szczególnie karmy suche zdobywają od lat coraz większe uznanie ze względu na swoje właściwości. Bardzo niska zawartość wody, zazwyczaj do 5 do 8% sprawia, iż karma jest odporna na rozwój niepożądanych bakterii czy pleśni. Do karmy suchej zaliczamy wszelkie granulaty oraz produkty wytłaczane. Karmy suche cieszą się uznaniem z jeszcze dwóch powodów. Po pierwsze mają dłuższy okres przydatności. Po drugie są ekonomiczniejsze w porównaniu do karmy wilgotnej.

Czym karcić kota?Jedzenie dla kota podobnie jak dla psa powinno być dopasowane do jego rasy, stanu zdrowia i aktywności. Nie istnieje zatem najlepsza karma dla kota, którą można kupić i podawać przez całe życie pupila. Co istotne kot również może mieć dość wciąż tej samej karmy. Dlatego, jeśli pewnego dnia odmówi jedzenia, wcale nie musi być to objaw choroby. Kiedy zmienimy mu rodzaj posiłku apetyt wróci. W przypadku kotów oprócz karmy suchej i mokrej (musy, pasztety) możemy wymienić wiele rodzajów karmy specjalistycznej. Każdy szanujący się sklep online dla zwierząt będzie posiadał w swojej ofercie produkty o nazwie karma dla kota po sterylizacji, karma na alergie czy karma na okres ciąży. To najlepiej pokazuje jak bardzo rozwinął się ten rynek. Planując zostać właścicielem kota analogicznie jak w przypadku psa należy skonsultować jego żywienia z weterynarzem. Dzięki temu od pierwszych dni życia zadbamy o właściwą dietę, która przełoży się na właściwy rozwój kota. Z czasem rodzaj karmy należy dostosowywać do wieku. Na rynku spotkamy również karmę dla kota seniora. Brzmi zaskakująco? Owszem, ale jest jak najbardziej prawdziwe. Psy i koty również mają okres starości i następuje on o wiele szybciej niż w przypadku ich właścicieli. I analogicznie jak w przypadku ludzi zmienia się ich zapotrzebowanie na kalorie. 8-10-letni kot nie może być karmiony tą samą karmą co 1-roczny, gdyż może w ten sposób nabawić się otyłości, co z pewnością pogorszy jego zdrowie, a tego żaden właściciel z pewnością nie chce.