bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 23 lutego 2021
  • wyświetleń: 496

Skoki narciarskie - dlaczego je uwielbiamy?

Materiał partnera:

Już niedługo obostrzenia z powodu pandemii się skończą. To oznacza większą wolność w zakresie organizacji ślubów i wesel. Państwo młodzi staną przed wyborem fotografa na ślub. W artykule podpowiemy na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru fotografa ślubnego.

Skoki narciarskie - dlaczego je uwielbiamy?


Nie da się ukryć, że charakter tej dyscypliny sportowej jest bardzo ciekawy, choć często kapryśny oraz bardzo nieprzewidywalny. Niemniej jednak wielce prawdopodobne jest to, że lubimy skoki narciarskie z racji tego, że tak jak my - są często bardzo kapryśne, oraz nie raz potrafią pozytywnie zaskoczyć. Jednakże czy to jedyny powód, dla którego uwielbiamy skoki narciarskie?

Polacy są nieźli na skokachNazwiska takie jak Kamil Stoch czy Piotr Żyła wzbudzają podziw i szacunek innych skoczków i pasjonatów narciarstwa na całym świecie. Jak wszyscy sportowcy, nasi mają swoje wzloty i upadki. Niemniej jednak od wielu lat zajmują pierwsze miejsce w kategorii zawodów Pucharu Świata, reprezentując światowy poziom, a także reprezentujący swój unikalny styl skoków.

Skoki narciarskie to temat, który wymaga od dobrze wyszkolonych ludzi do robienia wielu rzeczy, bo doskonałe przygotowanie i pierwszorzędna forma nie zawsze wystarczają, aby skok zakończył się sukcesem. Wielu skoczków nie jest w stanie kontrolować swoich nerwów, więc ich wyniki zazwyczaj bardzo się od siebie różnią. Jednak oprócz warunków psychicznych wszystkich zawodników, nawet doskonała forma i świetny start nie mogą zagwarantować sukcesu tego sportu - w końcu wiele zależy od czynników takich jak pogoda, czy też sam śnieg.

Skoki narciarskie są często niesprawiedliweW wielu zawodach rozgrywanych w każdym sezonie kibice mogą czuć, że często to sami zawodnicy nie mają kontroli nad swoim lotem, ale to wiatr i inne warunki pogodowe wpływają na wynik danej rozgrywki sportowej. Można spokojnie powiedzieć, że nawet legalni bukmacherzy często nie są w stanie przewidzieć tego, co się stanie, bo skoki narciarskie są jak gra na giełdzie - nigdy nie możemy być pewni, że nasza drużyna wygra, ale jeśli jesteśmy intuicyjni i mamy szczęście, to jest to możliwe!

Jak punktuje się skoki narciarskie?Co ciekawe, sędziowie oceniają skoki i oceniają styl od 0 do 20. Najwyższe i najniższe skrajne skoki są wręcz odrzucane. Między innymi kary, nieodpowiednia postawa, niewłaściwa obsługa nart, podparcie podczas lądowania i upadki. Dodatkowo warto jest wspomnieć o tym, że nawet wiatr może mieć wpływ na punktowanie, więc co dla amatora może wydawać się niesamowitym skokiem - okazuje się że dla doświadczonego sędziego jest to skok wręcz dyskwalifikujący skoczka.

Jak powinien wyglądać doskonały skok narciarski?Otóż kontur w locie powinien pozostać stabilny, a skoczek musi wyprostować nogi i zbliżyć ręce do ciała. Sam lot powinien pozostać spokojny. W idealnym przypadku lądowanie odbywa się za pomocą tzw. ,,telemarku” - czyli skoczek przesuwa jedną nogę do przodu, która się lekko ugina - druga pozostaje w tyle, a następnie łączy je i zjeżdża na bazę.

Dlaczego Polacy lubią skoki narciarskie?Za emocje, które towarzyszą każdemu skokowi, nie mówiąc już o masie sukcesów Polskiej drużyny. Tak naprawdę osobą, która w nowej Polsce rozpropagowała skoki narciarskie był Adam Małysz. Przez całe zimowe popołudnia cała rodzina siedziała przed telewizorem, aby zobaczyć jak Małysz skacze.

Na szczęście po zakończeniu kariery tego skoczka pojawili się jego godni następcy. Dziś sukcesy odnoszą Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot i inni młodzi zawodnicy. Emocjom często towarzyszy niepewność. Silny śnieg i co najważniejsze porywisty wiatr to największe przeszkody w kwalifikacjach i rywalizacji.

Czasami pogoda i same skoki są przerywane w trakcie lub po pierwszej serii lub w ogóle się nie rozpoczynają. W tym czasie kibice często są z tego niezadowoleni, ale najważniejsze zawsze jest bezpieczeństwo skoczka.

Jak Polacy zarabiają na skokach narciarskich?Otóż dla każdego, kto chce, legalni bukmacherzy w Polsce zawsze przygotowują ciekawe zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie. Co roku, kiedy tylko jest sezon, bardzo wielu bukmacherów przygotowuje odpowiednią ofertę, z ciekawymi bonusami oraz czasami nawet współpracuje ze skoczkami, tylko po to, aby oferta była lepsza. Naturalnie na samych skokach narciarskich bardzo trudno jest zarobić, z racji tego, że jak wspominaliśmy wcześniej - ta dyscyplina sportu jest bardzo nieprzewidywalna, jednakże dla zagorzałego fana, który studiuje skoki narciarskie już od czasów Małysza, to na pewno nie jest duża przeszkoda, prawda?

Skoki narciarskie a pandemiaNaturalnie kontrowersją okrywają się kolejne zawody sportowe, przygotowywane w czasie pandemii - gdzie organizatorzy ostatnich skoków wyraźnie niechętnie patrzą na naszą drużynę - przykładem może być tutaj początkowe niedopuszczenie naszej drużyny do skoków, z racji rzekomo pozytywnych testów na koronawirusa u kilku członków drużyny, bądź też nie zagranie mazurka dąbrowskiego podczas wygranej jednego z naszych skoczków, tłumacząc się ,,problemami technicznymi”. Widocznie pandemia wyzwala to co najgorsze w ludziach, więc ciężko jest tutaj cieszyć się ze zwycięstwa naszych, kiedy obcy po raz kolejny rzucają nam kłody pod nogi.