bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 22 lutego 2021
  • wyświetleń: 284

Wagi sklepowe i magazynowe - jaką kupić?

Materiał partnera:

Zakup wagi magazynowej bądź sklepowej może wydawać się prostą sprawą. Waga ma bowiem za zadanie ważyć, więc teoretycznie każdy model powinien spełniać tę funkcję. Jednak kiedy przyjrzymy się dokładnie ilości i rodzajom wag dostępnych na rynku, szybko okaże się, że wybór urządzenia wcale nie jest taki łatwy.

Na co więc zwrócić uwagę, wybierając wagę? Które parametry są najistotniejsze? Podpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Wagi sklepowe i magazynowe - jaką kupić?


Zakres ważeniaBardzo ważnym parametrem jest zakres ważenia. Wagi sklepowe mają zazwyczaj zakres do ok. 30-40 kg, z kolei standardowe wagi magazynowe - najczęściej do 150 kg. Na rynku dostępne są również modele znacznie przekraczające tę wartość. Wybrane wersje magazynowe ważą nawet do 300 kg.

Kompatybilność z komputerem albo kasą fiskalnąKolejną ważną funkcją jest kompatybilność wagi z innymi urządzeniami, zwłaszcza kasą fiskalną bądź komputerem. To funkcja bardzo potrzebna w wielu branżach. Jest niezbędna w wagach sklepowych, ale również w modelach do magazynu okazuje się często bardzo przydatna.

Możliwość drukowaniaCo do zasady wagi posiadają funkcję drukowania etykiet, chociaż czasem potrzebne jest coś więcej, np. możliwość podłączenia urządzenia do specjalnej drukarki etykiet. Na etykietach można wydrukować m.in. datę pomiaru, kod kreskowy, cenę oraz nazwę towaru.

UdogodnieniaKolejnym ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, kupując profesjonalną wagę, są różnego rodzaju udogodnienia. Wiele urządzeń jest wyposażonych w szereg przydatnych funkcji, które bardzo istotnie ułatwiają pracę z wagą. Należą do nich m.in. wskaźnik akumulatora albo opcja automatycznego przejścia w stan oczekiwania, co szczególnie przydaje się podczas plenerowego używania wagi.

Rodzaj zasilaniaWyróżnia się wagi zasilane za pomocą akumulatora, baterii albo poprzez podłączenie do źródła energii. Rodzaj zasilania wpływa na miejsce wykorzystywania wagi. Przykładowo, modele wyposażone w baterie sprawdzają się świetnie jako sprzęt używany podczas handlu w terenie, na festynach, targach czy bazarach.

Rodzaj wagWarto także zwrócić uwagę na rodzaj wagi. Standardowe wagi sklepowe to niewielkie, nowoczesne urządzenia wyposażone w praktyczne programy, pozwalające np. na samodzielne policzenie liczby sztuk takich samych produktów znajdujących się na platformie.

Wagi przemysłowe różnią się od sklepowych przede wszystkim tym, że są dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Wyróżnić można różne rodzaje wag przemysłowych. Wagi najazdowe samochodowe są przeznaczone do stosowania w składach sypkich materiałów budowlanych, np. żwiru, piasku, ale też w składach materiałów opałowych. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie rodzaj sprzedawanego surowca bardzo utrudnia zważenie go osobno, dlatego też o wiele lepiej jest zrobić to razem ze środkiem transportu.

Przemysłowe wagi hakowe to z kolei urządzenia wiszące, sprawdzające się najlepiej w gospodarstwach rolnych, warsztatach samochodowych, większych placówkach handlowych, hurtowniach czy na fermach hodowlanych.

Wagi paletowe są głównie przeznaczone do wykorzystania w hurtowniach, w których składowane towary są przechowywane na paletach. Pomosty wagowe są używane przede wszystkim do ważenia ciężarów przejezdnych o znacznej masie. Wagi platformowe sprawdzają się natomiast na zapleczach większych sklepów oraz w magazynach.