bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 lutego 2021
  • wyświetleń: 1287

Polska 2050 apeluje do posłów ws. sytuacji w Szpitalu Pediatrycznym

Do podbeskidzkich parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych trafił apel w sprawie nagłej zmiany finansowania Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Działacze Stowarzyszenia Polska 2050 z regionu Podbeskidzia stanowczo sprzeciwiają się zmianom, jakie Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził z dniem 1 lutego.

Będzie specjalna uchwała Rady Miejskiej ws. Szpitala Pediatrycznego
Polska 2050 apeluje do posłów ws. sytuacji w Szpitalu Pediatrycznym · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


Przypomnijmy, Ministerstwo Zdrowia zmienia zasady finansowania szpitali pediatrycznych. Zamiast ryczałtu wypłacanego co miesiąc, będzie płaciło za faktycznie wykonane świadczenia. O trudnej sytuacji Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej pisaliśmy w tym artykule . Sprawą zainteresowali się także bielscy radni.

Tymczasem pojawiają się kolejne głosy i apele.

„Jako członkowie Stowarzyszenia Polska 2050, a przede wszystkim mieszkańcy Bielska-Białej, powiatu bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i żywieckiego stanowczo sprzeciwiamy się nagłej i szkodliwej zmianie finansowania szpitali pediatrycznych. Ich sytuacja finansowa od dawna była bardzo trudna. Niespodziewane wprowadzenie nowych zasad, które początkowo planowane były na lipiec, doprowadziło do chaosu w finansach Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej” - czytamy w piśmie.

- Powiązanie wielkości wypłacanych funduszy z ilością świadczeń usług zdrowotnych, których w okresie pandemii wykonuje się znacznie mniej, powoduje jeszcze większą zapaść budżetu szpitala, a w konsekwencji brak środków na pokrycie wypłat dla personelu. Wprowadzone zmiany zaskoczyły zarówno sam szpital, jak i władze powiatu bielskiego, który jest organem prowadzącym tej placówki - napisali m.in. Jarosław Połeć, lider stowarzyszenia w Bielsku-Białej, Dariusz Przystał, lider w powiecie bielskim oraz Tomasz Wawak, lider w Bielsku-Białej, koordynator Instytutu Strategie 2050 w województwie śląskim.

Autorzy apelu ostrzegają, że „wprowadzone zmiany mogą doprowadzić do ograniczenia usług medycznych przez szpital, a w najgorszym wypadku nawet do jego zamknięcia”.

- Ponadto uważamy, że wszelkie zmiany powinny zostać poprzedzone konsultacjami z zainteresowanymi stronami, w szczególności z samorządami, a ich ewentualne wprowadzanie powinna poprzedzić informacja o niezmiennych terminach obowiązywania zmian. Co ważne, szpital jest jedyną tego typu placówką w rejonie, która obsługuje pacjentów z południa województwa śląskiego, a także części powiatów województwa małopolskiego - dodali sygnatariusze.

I zaapelowali do parlamentarzystów o podjęcie działań „zmierzających do wstrzymania zmian w zasadach finansowania szpitali pediatrycznych, w tym Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej”.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.