bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 lutego 2021
  • wyświetleń: 1874

Wiaty śmietnikowe póki co nie znikną z krajobrazu miasta

Jest ekologiczny, estetyczny, praktyczny i być może tańszy. Z powodzeniem działa od ćwierćwiecza m.in. w Skandynawii. Niestety, system pół-podziemnych pojemników na odpady - bo o nim mowa - w Bielsku-Białej najprawdopodobniej szybko się nie pojawi.

Pojemniki podziemne na odpady
Pojemniki podziemne na odpady · fot. UM Starogard Gdański


O rozważenie zastosowania w Bielsku-Białej pół-podziemnego systemu pojemników na odpady do władz miasta zwróciła się radna Małgorzata Zarębska. Jak podkreśliła, "jest to system stosowany z powodzeniem od 25 lat miedzy innymi w Finlandii.

- Zakłada on usytuowanie części pojemników na odpady pod ziemią. Dla przykładu kontener o pojemności 5 metrów sześciennych odpowiada dziesięciu kontenerom o pojemności 660 litrów - wyjaśniła przedstawicielka bielszczan.

I dodała, że do korzyści, jakie płyną z takiego rozwiązania, należą m.in. oszczędność miejsca w porównaniu do wiat śmietnikowych, rzadsze ich opróżnianie co ma się wiązać z zmniejszeniem zużycia paliwa i mniejszą emisją spalin, a także z zmniejszeniem ruchu, hałasu przy opróżnianiu i większej estetyki otoczenia.

Bielscy urzędnicy przyznają, że wdrożenie wspomnianego systemu "niewątpliwie stanowiłoby krok do unowocześnienia systemu gospodarowania odpadami w mieście". Ale włodarze nie zajęli konkretnego stanowiska w tej sprawie...

- O ewentualnej realizacji przedsięwzięcia zadecydują możliwości techniczne, a także ekonomiczne nie tylko bielskiego samorządu, ale i właścicieli terenów, na których zlokalizowane są budynki wielolokalowe - poinformował Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.