bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 3 lutego 2021
  • wyświetleń: 2861

Podczas Rady Interesariuszy omawiano korzyści spalarni

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj

We wtorek, 2 lutego odbyło się kolejne spotkanie Rady Interesariuszy, powołanej przez prezydenta Bielska-Białej w związku z dialogiem społecznym na temat gospodarki odpadami w mieście i Aglomeracji Beskidzkiej. W obradach wzięli udział przedstawiciele działających już w Polsce instalacji termicznego przekształcania odpadów: Jakub Bator i Szymon Cegielski.

spalarnia
Spalarnia w Poznaniu · fot. www.suez-zielonaenergia.pl


Przedstawiciel Krakowa, Jakub Bator, podkreślił, iż instalacje termicznego przekształcania odpadów nadal powstają w Europie (m.in. w Irlandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii), nie odchodzi się od nich. - Są również koniecznością w Polsce. Mamy do wyboru: budowę ekospalarni albo rozwój mafii śmieciowej. Ten, kto posiada instalację termicznego przekształcania odpadów - ma na nią wpływ. Decyduje również o cenie za odpady. Miasta, które się na to nie zdecydowały, płacą więcej. Jeśli nie wybudujemy takiej instalacji - zrobi to sąsiad. Pytanie: czy zrobi to dobrze i bezpiecznie? - powiedział Bator.

- Ekospalarnie podlegają najostrzejszym przepisom Unii Europejskiej, jeśli chodzi o kontrolę standardów emisyjnych. Już na etapie budowy - zabezpieczenia oraz pomiary były sprawą priorytetową. Jeśli chodzi o wszelkie pomiary - w Krakowie panuje pełna transparentność danych. Instytucje, kontrolujące instalację, o każdej porze dnia i nocy mogą obserwować zapisy, które w trybie ciągłym spływają online bezpośrednio z zakładu. Firmy, badające okresowo próbki ze spalarni, są zewnętrznymi podmiotami certyfikowanymi, których celem jest rzetelne przedstawienie analizowanych danych. Poza okresem pandemii każdy mieszkaniec Krakowa może odwiedzić Ekospalarnię, aby przekonać się jak funkcjonuje ona na co dzień. Również podmioty, które zwracają się z prośbą o przeprowadzenie analiz - są do nich dopuszczane - mówił Członek Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego (KHK), zarządzający Ekospalarnią Kraków, która wchodzi w skład KHK.

- W okolicy Ekospalarni Kraków powstało nowe osiedle domków - znaleźli się na nie nabywcy. Mieszkańcy bowiem widzą, że wbrew obawom - instalacja nie stwarza problemów. Co istotne - dziennie do Ekospalarni Kraków przyjeżdża ok. 70 samochodów, co stanowi promil wszystkich samochodów, poruszających się w okolicy. Jeśli chodzi o smog - o to również często pytają mieszkańcy Bielska-Białej - instalacja nie przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza w Krakowie. Również w innych miastach europejskich nie odnotowano znaczącego negatywnego wpływu ekospalarni na stan jakości powietrza. Są miasta, w których instalacje są usytuowane w samym centrum - podkreślał Bator.

Przedstawiciel instalacji termicznego przekształcania odpadów z Poznania również podkreślił bezpieczeństwo inwestycji oraz rolę czujników i opomiarowania, które w trybie ciągłym przekazuje dane. - Odbywają się również okresowe kontrole, które badają m.in. poziom dioksyn i furanów. Badania wykazały, iż dioksyny i furany - o które często pytają mieszkańcy w czasie prekonsultacji - utrzymują się na bardzo niskim poziomie (o wiele niższym, niż dopuszczalne normy). Również warunki temperaturowe są stale kontrolowane - powiedział z kolei Szymon Cegielski z Poznania.

Przedstawiciel ITPOK Poznań zaznaczył, iż mitem jest, jakoby ekospalarnie nie były dopełnieniem gospodarki odpadami o obiegu zamkniętym. Nawet przy 65% recyklingu, który jest jednym z podstawowych celów gospodarki o obiegu zamkniętym, powstaje strumień odpadów, których nie można poddać recyklingowi. Większość z nich można - z pożytkiem dla miejscowości wytwarzających odpady - przetworzyć termicznie w lokalnych instalacjach.

- Na obszarach Polski, gdzie nie istnieją instalacje termicznego przekształcania odpadów, problem wszystkich pozostałości, które nie mogą być poddane recyklingowi, pozostaje na razie nierozwiązany. Ekospalarnia to instalacja końcowa, dzięki której nie tylko następuje istotna redukcja masy odpadów ze 100% do 30%, ale dodatkowo zapewniony jest odzysk energetyczny. Kierunek budowy ITPO jest kierunkiem progresywnym, spalanie odpadów jest w Europie warunkiem koniecznym, aby spełnić wymogi, jakie zostały stworzone w dobie oszczędzania surowców i recyklingu - stwierdził Dyrektor Kontraktu w Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu.

Spalarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.