bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1678

Wybór nowego dyrektora bielskiego SFR budzi spore emocje

„Polityczna nominacja w atmosferze skandalu” - tak sprawę powołania nowego dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej określa poseł z regionu Mirosław Suchoń. Na specjalnie zwołanej konferencji poinformował, że w tej sprawie złożył poselską interpelację do ministra kultury. Do nowego dyrektora skierował też osobne pismo. Sprawą zainteresowali się także bielscy radni.

W dniu 18 grudnia 2020 roku minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powołał Tomasza Małodobrego na p.o. dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Nominacja ta wzbudziła spore emocje wśród niektórych parlamentarzystów i radnych z regionu.

- Studio Filmów Rysunkowych to perła polskiej kultury. Niezwykłe miejsce na mapie nie tylko polskiej, ale również światowej animacji. Historię Studia pisały najwybitniejsze postaci polskiej animacji. Dlatego jest naszym narodowym dobrem. Ale dla nas ma także wartość sentymentalną jako miejsce narodzin Bolka i Lolka oraz wielu innych bohaterów z naszego dzieciństwa. To powinno wystarczyć, by Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sztuki podejmowało decyzje dotyczące studia kierując się merytorycznymi przesłankami. Tymczasem PiS potraktowało tę instytucję w sposób prymitywny, jako łup polityczny - stwierdził poseł Mirosław Suchoń.

I podkreślił, że nominacji tej nie poprzedziło żadne publiczne postępowanie konkursowe. Co więcej, parlamentarzysta wspomniał o „skandalicznych informacjach” nt nowego dyrektora, w których „można znaleźć takie, które jeżeli są prawdą, dyskwalifikują do zajmowania tak odpowiedzialnego stanowiska”.

Dlatego Suchoń zażądał od p.o. dyrektora m.in. przedstawienia kompleksowych informacji, które wykażą, iż posiada jakiekolwiek doświadczenie w dziedzinie filmów rysunkowych, oprócz oczywiście oglądania bielskich produkcji w telewizji czy wyjaśnienia zarzutów sformułowanych przez dyrektora Fundacji Centrum Macierz Polonii pana Marka Pateckiego, wg którego może być osobą, która niejednokrotnie nie wywiązuje się ze swoich obietnic i zobowiązań, gdyż bardzo poważny zarzut w kontekście decydowania o wielomilionowym budżecie. Domaga się także wyjaśnienia wątpliwości dotyczących informacji o prowadzeniu wykładów w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, ponieważ z publicznie dostępnej bazy danych wynika, iż nie jest etatowym pracownikiem tej uczelni i nie prowadzi żadnych ćwiczeń.

- Jednocześnie kieruję do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu interpelację, w której pytam ministerstwo, czy posiadało wiedzę na temat poważnych zarzutów, a jeżeli tak, to dlaczego pomimo tego powołało pana Małodobrgo na stanowisko p.o. dyrektora? Ponadto w przyszłym tygodniu przeprowadzę kontrolę poselską w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Będę żądał dokumentów potwierdzających proces naboru, oceny kandydata i zarzutów - dodał poseł.

Sprawą zainteresowali się niektórzy bielscy radni, zaniepokojeni tym, że nie przeprowadzono konkursu na stanowisko dyrektora SFR. W swej interpelacji Dariusz Michasiów oraz Rafał Ryplewicz zaapelowali do prezydenta Bielska-Białej, by zabrał w tej sprawie głos w imieniu miasta i samorządu. W odpowiedzi prezydent Jarosław Klimaszewski stwierdził tylko, że organizatorem Studia Filmów Rysunkowych jest minister kultury a "ingerencja w wybór dyrektora, czy jakakolwiek próba wpływu na sposób jego powołania, nie leży w kompetencji prezydenta miasta".

Do sprawy będziemy wracać, kiedy nowy dyrektor bielskiego Studia Filmów Rysunkowych odniesie się do zarzutów.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.