bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 28 stycznia 2021
  • wyświetleń: 506

Poznajemy elementy, wchodzące w skład przestrzeni ekspozycyjnej

Materiał partnera:

Odwiedzając muzeum rzadko kiedy kierujemy swoją uwagę w stronę systemów prezentacyjnych. Co ciekawe, gdyby nie one, ekspozycja nie miałaby takiej formy, a sposób jej odbierania byłby zupełnie inny. Warto wiedzieć, jakie elementy wypełniają przestrzeń muzealną i z jeszcze większą świadomością oglądać eksponaty, prezentowane w ramach rozmaitych wystaw. W tym artykule skupiamy się na wybranych elementach systemów ekspozycyjnych. Dowiedz się więcej o konstrukcjach, dzięki którym wystawy mają taki, a nie inny kształt.

Poznajemy elementy, wchodzące w skład przestrzeni ekspozycyjnej


Szklane gabloty stojące i wiszące podstawą każdej ekspozycji muzealnejWystawy muzealne dotyczą przeróżnych tematów. Mogą skupiać się wokół dzieł sztuki, dotyczyć strojów lub mebli z minionych epok czy być poświęcone okazom przyrody. Poszczególne eksponaty wymagają innego traktowania i zaprezentowania. Obowiązkowo należy je również opisać, dostarczając oglądającym wiedzy na ich temat. Jeżeli wystawa zostanie ciekawie zorganizowana i zaangażuje odbiorców, ci polecą ją kolejnym osobom. W ten sposób ekspozycja będzie się cieszyć zainteresowaniem. Pojawia się jednak pytanie, co wpływa na jakość odbierania wystawy przez odwiedzających? Poniekąd są to same eksponaty, w dużej mierze jednak za sposób ich postrzegania odpowiadają elementy systemu ekspozycyjnego. Jednym z nich są gabloty.

Wyróżniamy wiele rodzajów gablot muzealnych. Najczęściej spotykamy te stojące, tak zwane stolikowe. Mogą posiadać nogi albo być umocowane na postumencie. Wykonuje się je z bezpiecznego szkła hartowanego i zabezpiecza zamknięciem na zamek. Witryny ekspozycyjne można też zawiesić na ścianie. Wówczas stają się gablotami wiszącymi, które pozwalają zaoszczędzić cenne miejsce na sali wystawowej. Doświadczeni producenci, tacy jak Omega System, obok klasycznych gablot dostarczają również takie o specjalnych parametrach. Mowa o witrynach, zaprojektowanych i wykonanych na zamówienie, w których każdy element odpowiada konkretnym wymogom klienta.

Systemy linkowe i ekrany szklane, czyli nowy poziom prezentacji w XXI wiekuNowoczesne rozwiązania ekspozycyjne pozwalają producentom bawić się formą i realizować projekty, o jakich kilka lat temu nikomu się nie śniło. Na popularności zyskują systemy wystawiennicze, które można szybko zdemontować i ponownie zamontować. To chociażby ekrany szklane, z wykorzystaniem których tworzy się efektowne wystawy o różnych układach. Podobną funkcję pełnią systemy linkowe, przeznaczone do podwieszania obrazów wzdłuż ścian bądź w innym, dowolnie wybranym miejscu. Zarówno witryny ekspozycyjne, jak też ścianki wystawiennicze, postumenty i ekrany tworzą przestrzeń, wypełniającą wnętrza wystawowe. Po umieszczeniu w nich eksponatów, całość staje się atrakcyjna dla oka i dla duszy.