bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 stycznia 2021
  • wyświetleń: 4601

Sygnalizacja działa wadliwie? Dojedź do pętli indukcyjnej

Pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej wielokrotnie są informowani o usterce sygnalizacji świetlnych, które zdaniem zgłaszających to kierowców działają wadliwie. Według ich relacji urządzenia włączają zielone światło dopiero po kilku cyklach. Sprawie z uwagą przyjrzeli się operatorzy ruchu bielskiego MZD.

ITS, MZK, autobus, 3 maja, sygnalizacja, korki
Sygnalizacja na pewno zadziała, gdy dojedziesz do pętli indukcyjnej · fot. bielsko.info


Z pomocą przyszły im kamery miejskiego systemu ITS. Ostatnia taka sytuacja została przeanalizowana bardzo dokładnie, bo zgłaszająca osoba precyzyjnie opisała czas i miejsce, w którym miała kłopoty z włączeniem się do ruchu. Przypuszczenia się potwierdziły. Nagranie z kamery pokazuje samochód stojący kilka metrów od linii warunkowego zatrzymania. Kierowca stoi więc zbyt daleko od zatopionej w nawierzchni pętli indukcyjnej. Jego samochód nie jest w stanie wzbudzić czujnika, stąd brak reakcji systemu.

Należy zatem pamiętać, aby dojeżdżając do sygnalizatorów zatrzymywać samochód możliwie najbliżej namalowanej w poprzek linii warunkowego zatrzymania. Najczęściej to właśnie tuż przed nią, w podłożu umiejscowiona jest pętla indukcyjna. Zostanie wzbudzona, gdy auto będzie wystarczająco blisko. Trzeba również wiedzieć, że linie te nie zawsze przebiegają w tej samej odległości od sygnalizatorów.

Lokalizacja linii warunkowego zatrzymania związana jest między innymi z położeniem, w którym kierowca zatrzymując się na skrzyżowaniu będzie miał zapewnioną widoczność. Musi dobrze widzieć sygnalizatory - szczególnie te montowane nad jezdnią. Ważne zatem, aby obserwować i stosować się nie tylko do sygnałów świetlnych, ale jednocześnie przestrzegać tego, o czym informują znaki poziome. Dodatkowo, w trwającym właśnie drugim etapie rozbudowy systemu ITS, bielscy drogowcy zastosowali sprawdzone w pierwszym etapie rozwiązanie czyli pętlę indukcyjną, zdolną wykrywać pojazdy jednośladowe.

mp / bielsko.info, źródło: MZD Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.