bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 stycznia 2021
  • 27 stycznia 2021
  • wyświetleń: 3411

Chcą upamiętnić Marię Koterbską w przestrzeni miasta

Do bielskiego Ratusza trafiła petycja o uhonorowanie zmarłej niedawno artystki Marii Koterbskiej nadaniem jej imienia jednej z głównych ulic. W Bielsku-Białej, w mieście, z którym zawsze była związana, miałaby też powstać specjalnie jej poświęcona ławeczka.

Pożegnaliśmy Marię Koterbską - 22.01.2021
Chcą upamiętnić Marię Koterbską w przestrzeni miasta · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


Przedstawiciele Stowarzyszenia Beskidzki Dom wysłali do prezydenta Bielska-Białej petycję w sprawie upamiętnienia przez miasto Marii Koterbskiej. Artystka zmarła 18 stycznia w wieku 96 lat. Od urodzenia związana z Bielskiem-Białą. Pogrzeb odbył się w piątek, 22 stycznia. Uroczystości miały charakter państwowy.

W apelu skierowanym do władz miasta Stowarzyszenia Beskidzki Dom czytamy: „Pani Maria, urodzona w przedwojennej Białej, mieszkała w naszym mieście i nigdy go na stałe nie opuściła, zawsze podkreślając swe przywiązanie do niego i lokalny patriotyzm. Dlatego też upamiętnienie to powinno być wieloaspektowe. Należałoby rozważyć nazwanie jej imieniem ważnego ciągu komunikacyjnego, ale także umieszczenie tablicy pamiątkowej w miejscu, w którym mieszkała”.

Pożegnaliśmy Marię Koterbską - 22.01.2021 · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


- Ponadto warto rozpatrzyć umieszczenie w reprezentacyjnym miejscu miasta, np. na placu Wolności, Wojska Polskiego czy Chrobrego, ławeczki z posągiem, która mogłyby stać się atrakcją turystyczną, analogiczną do ławeczki Hanki Bielickiej w Łomży, czy Marii Konopnickiej w Suwałkach - sugeruje Grzegorz Wnętrzak, wiceprezes zarządu Domu Beskidzkiego.

I podkreślają, że maja nadzieję, iż ich propozycje propozycje „zostaną rozpatrzone pozytywnie, a proponowane upamiętnienia nie tylko oddadzą hołd wielkiej bielszczance, która rozsławiła miasto, ale także pogłębią dumę i lokalny patriotyzm wśród mieszkańców”.

Interpelacje w sprawie uhonorowania "Wielkiej Damy polskiej piosenki" złożyli także radni Rafał Ryplewicz i Jacek Krywult.

- Jako radni reprezentujący dwa różne pokolenia chcielibyśmy w symboliczny sposób wspólnie zaapelować do Pana Prezydenta o godne upamiętnienie zmarłej. Proponujemy nazwanie jej imieniem ronda przy ul. Stefanii Sempołowskiej/PCK, znajdującego się przy ulicy domu, w którym mieszkała całe życie - napisali przedstawiciele bielszczan.

- Dodatkowo wnioskujemy o wyasygnowanie w tegorocznym budżecie miasta środków na konkursowe opracowanie projektu zagospodarowania terenu ronda, nawiązującego do twórczości i osiągnięć Pani Marii Koterbskiej - dodali autorzy interpelacji.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.