bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 22 stycznia 2021
  • 25 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1969

[WIDEO] 20 przedstawicieli różnych Kościołów w Maratonie Biblijnym

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan Książnica Beskidzka i radio Anioł Beskidów zaprosiły w niedzielę, 24 stycznia na Ekumeniczny Maraton Biblijny. W 13. edycji wydarzenia udział wzięło 20 przedstawicieli różnych Kościołów i religii, reprezentanci władz samorządowych oraz różnych zawodów i powołań.Wydarzenie było transmitowane na platformach społecznościowych Książnicy Beskidzkiej, na stronie „Anioł Beskidów” oraz na kanale YouTube Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Wciąż możemy oglądać zapis transmisji.

W tym roku zaproszeni goście odczytywali tekst Księgi Wyjścia opisujący pobyt Izraelitów na pustyni, któremu towarzyszyła proklamacja Dekalogu. Pomysłodawcy tegorocznego przedsięwzięcia ekumenicznego chcieli także w ten sposób nawiązać do czasu pandemii oraz sytuacji zamknięcia i izolacji. Do szukania sensu ponaddosłownego w tekście Księgi Wyjścia zachęcił bp Roman Pindel, który zainaugurował Maraton przeprowadzony po raz pierwszy online.

Maraton zainaugurowali biskupi Roman Pindel z Kościoła katolickiego oraz Adrian Korczago z Kościoła luterańskiego. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej wezwał, by we wspólnej lekturze odkryć głębszy sens opisywanych zdarzeń.

- W słowach i wydarzeniach biblijnej narracji spróbujemy dostrzec ukryte etapy drogi człowieka, który zdecydował się opuścić swoje zniewolenia, porządkuje swoje serce, odkrywa nieuświadomione motywy działania i otwiera się na nową, dotąd nieznaną, ziemię obiecaną - zaznaczył biblista, przybliżając wyjaśnienie teologiczne odczytywanych zdarzeń z historii zbawienia.

Wśród 20 osób uczestniczących w lekturze online oprócz biskupów byli m.in.: prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński, duchowny greckokatolickiej parafii w Krakowie ks. Adrian Łychacz, przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów ks. prof. Józef Budniak, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dorota Wiewióra.

Uczestnikami maratonu byli także: radna, siostra zakonna, wyznawczyni Kościoła batystów, nauczycielka, działacz katolicki, dziennikarz, lekarz, dyrektor Książnicy, proboszcz parafii luterańskiej, góral ze Szczyrku, pracownica ośrodka społecznego, kanclerz uczelni, studentka i licealistka.

Maraton Biblijny to projekt realizowany od wielu lat w stolicy Podbeskidzia. Dotychczas w tym dorocznym ekumenicznym wydarzeniu czytano m.in.: Ewangelię według św. Marka i św. Łukasza, Dzieje Apostolskie, Listy św. Pawła, Księgę Wyjścia czy 3. Księgę Machabejską. Do odczytywania wersetów Pisma Świętego zapraszani są duchowni różnych wyznań, przedstawiciele samorządu oraz reprezentanci organizacji z terenu Podbeskidzia.

W tym roku wydarzenie zbiegło się z Niedzielą Słowa Bożego obchodzoną w III niedzielę zwykłą z inicjatywy papieża Franciszka.

Zapis transmisji na Facebooku Książnicy Beskidzkiej:Loading...

ar / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka, Książnica Beskidzka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.