bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 22 stycznia 2021
  • wyświetleń: 3617

Krótszy czas przejazdu, bezpieczniej - pierwszy etap działania ITS

Władze Bielska-Białej podsumowały działanie pierwszego etapu Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS). Okazuje się, że jest bezpieczniej, a przez miasto można przejechać szybciej. Po wdrożeniu drugiego etapu ma być jeszcze lepiej.

Nocny widok na Al.Andersa w stronę Osiedla Karpackiego
Nocny widok na Al. Andersa w stronę Os. Karpackiego · fot. Sławek Orzechowski


Bielski radny Janusz Buzek poprosił włodarzy miasta o informacje na temat korzyści wynikających z budowy pierwszego etapu budowy Inteligentnego Systemu Transportowego ITS. Jak wynika z odpowiedzi ratusza, korzyści te dotyczą przede wszystkim poprawy przepustowości głównego ciągu komunikacyjnego tj. odcinkiem od Ronda Solidarności do skrzyżowania ulic Partyzantów - Generała Władysława Andersa - Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego, w porównaniu z okresem sprzed uruchomienia ITS.

- Zgodnie z pomiarami wykonanym na zakończenie wdrożenia na tym odcinku uzyskano poprawę czasów przejazdów w przypadku ruchu autobusowego średnio o 15,1 procent a w przypadku ruchu samochodowego średnio o 24,6 procent - poinformował Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Jak dodał, kolejnym wskaźnikiem ulegającym poprawie jest bezpieczeństwo ruchu. Na podstawie bowiem wykazu zdarzeń drogowych pozyskanych z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji, rok po uruchomieniu ITS zanotowano spadek ilości kolizji o około 8 procent.

- Dla drugiego etapu budowy systemu ITS oczekiwane są podobne efekty jak przy pierwszym, czyli dalszą poprawę przepustowości ulic, komfortu podróżowania i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Natomiast na podstawie analizy ekonomicznej sporządzonej na potrzeby aplikowania o dofinansowanie skwantyfikowano tutaj założenie poprawy czasu przejazdu w ciągu komunikacyjnym obejmującym drogę wojewódzką 942 na poziomie ponad 33 procent w stosunku do wariantu bezinwestycyjnego - dodał wiceprezydent.

I poinformował, że dodatkowo przewidziano poprawę dostępu do informacji o zajętości miejsc parkingowych na wybranych, zamkniętych parkingach; poszerzenie obszaru objętego gromadzeniem, przetwarzaniem i dostarczaniem informacji w czasie rzeczywistym o aktualnych warunkach ruchu w sieci ulicznej oraz informacji online dla planowania podróży oraz rozszerzenie zakresu dystrybucji danych ruchowych dla mieszkańców i organów ścigania.

Przypomnijmy, umowa na rozbudowę drugiego etapu systemu ITS w Bielsku-Białej została podpisana w kwietniu 2020 roku i opiewa na kwotę 13,3 mln zł. Zakończenie prac zaplanowano na listopad 2021 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule www.bielsko.info/wiadomosci/25868-pierwsza-czesc-kolejnego-etapu-rozbudowy-systemu-its-zakonczona-bielsko-biala

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.