bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 stycznia 2021
  • wyświetleń: 6124

Tych zgonów można było uniknąć? Miasto w niechlubnym rankingu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Polskie oraz włoskie miasta znalazły się na czele listy miejsc z największą liczbą możliwych do uniknięcia śmierci z powodu zanieczyszczenia powietrza. Niechlubny ranking, opublikowany w prestiżowym magazynie "The Lancet", przygotowali naukowcy z Barcelona Institute for Global Health.

smog
Tych zgonów można było uniknąć? Miasto w niechlubnym rankingu · fot. komorowice.pl


Naukowcy z Barcelony badali poziom zanieczyszczenia powietrza cząstkami stałymi PM 2,5 (jeden z głównych składników smogu) oraz dwutlenkiem azotu. Biorąc pod uwagę śmiertelność z powodu tych zanieczyszczeń, wyliczyli, ilu zgonów udałoby się uniknąć każdego roku w europejskich miastach, gdyby zanieczyszczenie było niższe. Hiszpanie wzięli pod uwagę dwa warianty: poziom zanieczyszczenia w normach WHO oraz niższy - taki, jaki jest w miastach z najczystszym powietrzem.W Polsce najgorzej było w miastach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, gdzie według wyliczeń można było uniknąć 1739 zgonów. Na drugim miejscu - Warszawa (1494 zgony), a na trzecim Kraków (568 zgonów). Według wyliczeń naukowców z Hiszpanii w Bielsku-Białej można było uniknąć 103 zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Na poziomie europejskim pierwsze miejsce w zestawieniu zajęło miasto Brescia (Włochy) - w rankingu brana pod uwagę jest liczba zgonów w odniesieniu do liczby mieszkańców, a nie liczba bezwzględna. Ponadto w pierwszej dziesiątce są cztery miasta z Włoch i po trzy z Polski i Czech.

mp / bielsko.info, źródło: Gazeta.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj