bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 14 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1368

Bieganie - idealny sport na każą porę roku

Materiał partnera:

Każdy z nas niejednokrotnie słyszał, że sport to zdrowie. Aktywność fizyczna nie tylko ma korzystny wpływa na nasze samopoczucie fizyczne oraz kondycje, ale także na zdrowie psychiczne i pozytywny nastrój. Mamy wiele możliwości uprawiania sportu, fitness, pływanie, joga, sporty zimowe, czy bieganie. Na tym ostatnim skupimy się dziś w szczególności, gdyż jest to najbardziej dostępny i uniwersalny sport.

Bieganie - idealny sport na każą porę roku


Jak zmotywować się do biegania?Najważniejszy jest cel! Pamiętajmy, aby był dla nas atrakcyjny, a przede wszystkim realny i osiągalny. Na początek możemy wyznaczyć sobie krótkie trasy, tak by się nie zniechęcić. Możemy, a nawet powinniśmy stopniowo przyzwyczajać organizm do tej aktywności fizycznej. Dlatego dla początkujących biegaczy zaleca się właśnie krótkie dystanse, które można pokonać szybkim marszem, lub chodem przeplatanym z biegiem. Bieganie z drugą osobą może być dodatkową motywacją.

Co daje bieganie?Bieganie ma zbawienny wpływ na nasz układ oddechowy oraz układ krążenia (usprawnia pracę serca), pomaga zgubić zbędne kilogramy oraz redukuje stres. Podczas uprawiania tego sportu w naszym organizmie wyzwalają się endorfiny (hormony szczęścia), który powodują, że stajemy się weselsi, spokojniejsi, pewniejsi siebie i gotowi do działania.

Kto powiedział, że biegać można tylko latem?Jak przekonują eksperci biegać można nie tylko wiosną, latem czy jesienią, ale także zimą. Niech nie zniechęcą nas mroźne, zimne poranki czy wieczory. Zimowy jogging to dobry trening wytrzymałościowy. Aby zacząć biegać zimą, należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. A odpowiednie przygotowanie to odpowiedni ubiór!

Bieganie - idealny sport na każą porę roku


Jak przygotować się do biegania?W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nie istnieją przeciwskazania do biegania. Dlatego najpierw sprawdź stan swojego zdrowia.

Ważnym krokiem jest zaopatrzenie się we właściwy strój oraz w wygodne buty do biegania.

Jeśli będziesz biegać po śliskim terenie najbardziej odpowiednimi butami będą buty o grubszej, rowkowatej podeszwie. Co więcej, muszą cechować się stabilnością oraz przyczepnością. Jeśli zastanawiasz się, jakie buty do biegania będą najlepsze, zachęcamy do zapoznania się z artykułem. Na rynku dostępne są buty dedykowane do biegania zimą, aczkolwiek początkującym biegaczom wystarczą te, których używają do biegania w ciągu roku. Zimą na ciało zakładamy bieliznę termiczną tzw. oddychającą, na nią koszulkę z krótkim bądź długim rękawem, cienką kurtkę oraz legginsy. Pamiętaj także o ciepłych skarpetach.

Jak widać bieganie jest sportem niewymagającym dodatkowego sprzętu - wystarczy odpowiedni strój oraz wygodne buty. Dodatkowo, biegać można nawet zimą, więc nie trzeba czekać na odpowiednią porę roku. Zadbajmy o swoje zdrowie i zacznijmy biegać już dziś!