Wiadomości

  • 12 stycznia 2021
  • wyświetleń: 4165

Ważą się losy Honorowego Obywatelstwa Lecha Wałęsy

Bielscy radni z komisji zajmującej się m.in. petycjami, które trafiają do miejscowego samorządu, obradowali nad wnioskiem o pozbawienie Lecha Wałęsy tytułu Honorowego Obywatela Bielska-Białej. Większość z nich stwierdziła, że wniosek ów jest bezzasadny.

lech wałęsa
Spotkanie Lecha Wałęsy z bielszczanami - 06.03.2017 · fot. bielsko.info


Przypomnijmy, pod koniec 2020 roku do bielskiego samorządu wpłynęła petycja w sprawie odebrania tytułu "Honorowy Obywatel Bielska-Białej" Lechowi Wałęsie. Pismo w tej sprawie złożyło Biuro Regionalne Okręgu Bielskiego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. W swoim uzasadnieniu autorzy petycji powołują się na wydaną w 2008 roku monografię Instytutu Pamięci Narodowej "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii".

- Dzisiejsza wiedza - pomimo opozycyjnej karty Lecha Wałęsy po 1980 roku - nie pozwala na niezaprzeczalne uznanie go za osobę, która powinna być uhonorowana tytułem "Honorowy Obywatel Bielska-Białej". W związku z powyższym wnosimy o odebranie Lechowi Wałęsie tego tytułu. Zaznaczając, że oczekujemy, aby Rada Miejska w Bielsku-Białej przed podjęciem stosownej decyzji w sprawie naszej petycji wystąpiła do IPN z prośba o stosowną opinie na temat osoby Lecha Wałęsy - czytamy w piśmie podpisanym przez przewodniczącą Okręgu Bielskiego ZChR, radną Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji Monikę Sochę-Czyż.

Więcej o tej sprawie pisaliśmy tutaj.

Na początku stycznia 2021 roku nad petycją pochylili się radni z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej. Jak poinformował portal bielsko.info jej przewodniczący Janusz Buzek, większość radnych wchodzących w skład tejże komisji negatywnie zaopiniowała petycję. Jak dodał, uzasadnienie tejże decyzji zostanie podane na posiedzeniu komisji na dzień przed sesją styczniową. Na tejże sesji rajcy zadecydują ostatecznie, czy były prezydent pozostanie Honorowym Obywatelem Bielska-Białej.

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.