Reklama

Wiadomości

  • 17 grudnia 2020
  • 28 grudnia 2020
  • wyświetleń: 18638

Kwarantanna narodowa: zamknięte stoki i galerie handlowe

Do 17 stycznia rząd przedłuża etap odpowiedzialności, podczas którego wprowadzone zostaną dodatkowe ograniczenia. Zamknięcie stoków narciarskich oraz zalecenie, by nie przemieszczać się w Sylwestra - to niektóre z nich. Sprawdź, jakie zmiany czekają nas po świętach.

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - 17.12.2020
Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - 17.12.2020 · fot. Adam Guz / KPRM


- Mamy za sobą blisko dwumiesięczną, wyczerpującą walkę z drugą falą pandemii, która rozpoczęła się w październiku, a apogeum osiągnęła na początku listopada. Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni. Szczepienia, na które tak bardzo czekamy nie ochronią nas w najbliższym czasie - nawet jeśli rozpoczniemy je w tym roku, to efekt w styczniu czy w lutym jeszcze się nie pojawi - mówił minister Adam Niedzielski i dodał: - Apeluję do każdego Polaka o odpowiedzialność za siebie, swoich bliskich, zachowanie, które przestrzega normy i regulacji, które wprowadzamy. Wiem jednak ,że same apele nie pomogą.

Sylwester na nowych zasadachPóźnym wieczorem 27 grudnia opublikowano nowelizację rozporządzenia dotyczącego ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nie uchylono zapisu znajdującego sie w obowiązującym rozporządzeniu z dnia 21 grudnia, który mówi o tym, że w nocy z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19.00 do 6.00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Jak jednak poinformował podczas konferencji prasowej w niedzielę, 27 grudnia premier Mateusz Morawiecki, ​w Sylwestra nie zostanie wdrożona godzina policyjna. - Apelujemy, by bawić się w gronie kameralnym - powiedział. Aby godzina policyjna mogła być wprowadzona, rząd musiałby wdrożyć stan wyjątkowy, który, jak podkreślił premier, nie jest obecnie potrzebnym narzędziem do walki z COVID-19. - Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza m.in. godziną policyjną - powiedział.

- W sylwestra apelujemy o to, by bawić się, cieszyć, tańczyć w gronie nie dużym, tylko żeby spędzić go w gronie kameralnym - podkreślił premier. Do ogromnej większości ludności apelujemy o pozostanie w domu. Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, nieużywanie fajerwerków, żeby ten sylwester minął spokojnie. Wiem, że to nie jest to, czego oczekiwaliśmy po sylwestrze kilka miesięcy temu, ale w tym roku tak powinno być - mówił.

Ponieważ punkt rozporządzenia dotyczący zakazu przemieszczania się nie został uchylony, musimy mieć na uwadze, że policja może egzekwować zakaz przemieszczania się.

Loading...


Nowe zasady bezpieczeństwa - od 28 grudnia do 17 styczniaRząd przedłuża etap odpowiedzialności i wprowadza dodatkowe ograniczenia. Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. Co się zmieni?

  • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych - otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
  • Ograniczenie funkcjonowania hoteli - dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
  • Zamknięte stoki narciarskie
  • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
  • 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym


Przedłużenie dotychczasowych zasad i ograniczeń:- Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
- Ograniczenia w transporcie zbiorowym:
  • 50% liczby miejsc siedzących, albo
  • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.


- Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego - max. 1 os./15m2
- Udział w zgromadzeniach - max. 5 osób
- Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
- Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
- Ograniczenie w sklepach - max. 1 os./15m2
- Godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
- Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

ar, BM / bielsko.info

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj