Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 15 grudnia 2020
  • 20 grudnia 2020
  • wyświetleń: 2139

Można nabyć choinkę prosto z lasu od Nadleśnictwa Bielsko

W Nadleśnictwie Bielsko we wtorek, 15 grudnia ruszyła sprzedaż choinek przed świętami Bożego Narodzenia. Jak podkreślają leśnicy, żywe drzewka bożonarodzeniowe prosto z lasu są nie tylko "klimatyczne", ale i przyjazne środowisku. Dlaczego?

święta, boże narodzenie, choinka
Można nabyć choinkę prosto z lasu od Nadleśnictwa Bielsko · fot. pixabay.com


Jak podaje Nadleśnictwo Bielsko, sprzedaż choinek rozpocznie się 15 grudnia i prowadzona będzie od poniedziałku do piątku (oraz dodatkowo w sobotę, 19 grudnia) w godzinach 8.00-14.00 przy siedzibie Nadleśnictwa w Bielsku-Białej, ul. Kopytko 13 oraz od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-14.00 w leśnictwie Straconka, ul. Górska 207. W sprzedaży dostępne będą wyłącznie świerki.

Pracownicy Lasów Państwowych podkreślają, że sprzedaż choinek prosto z lasu jest w naszym kraju coraz bardziej popularna.

- Cieszy nas to, ponieważ wystrój świąteczny naturalnym bożonarodzeniowym drzewkiem jest najbardziej przyjazny dla środowiska - podkreślają.

Dlatego zachęcają do posiadania żywych choinek na święta Bożego Narodzenia. Rocznie bowiem na głowę statystycznego Polaka przypada ponad kilkadziesiąt kilogramów zużywanych tworzyw sztucznych.

- Nie ma więc sensu dodawać kolejnych kilogramów plastiku, do swojego otoczenia, akurat na Boże Narodzenie - podkreślają leśnicy. - Żywe choinki są za to całkowicie ekologiczne. Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na specjalnie przygotowanej plantacji drzewek wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Po świętach możemy ją wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo, jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce, posadzić wiosną w ogródku. Nawet wyrzucone na śmietnik drzewka ulegną szybkiej biodegradacji i wrócą do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczając środowiska - tłumaczą pracownicy Nadleśnictwa.

Warto dodać, że drzewka świerkowe pozyskuje się z planowanych przez leśników przerzedzeń wykonywanych jako cięcia pielęgnacyjne oraz ze specjalnych powierzchni - plantacji choinkowych, od początku zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż drzewek. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa (np. pod liniami energetycznymi) lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni, na przykład będzie tam założona szkółka leśna.

choinka od Nadleśnictwa Bielsko

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.