Wiadomości

  • 16 grudnia 2020
  • wyświetleń: 2080

Teatr Polski: grudzień obfity w wirtualne wydarzenia

Mimo niesprzyjających okoliczności Teatr Polski w Bielsku-Białej działa pełną parą. Trwają przygotowania do premiery komedii "Pół żartem, pół sercem". W sieci, na platformie vod.teatr.bielsko.pl możemy obejrzeć oryginalne spektakle i słuchowiska. Są też spotkania ze sztuką, czyli oprowadzenia po galerii w formie wideo. W planach jest internetowa rozmowa z historykiem, Jackiem Proszykiem. Ruszył też projekt „Migamy w Polskim” - teatr chce zainteresować widzów językiem migowym, a przy okazji zachęcić ich do spróbowania swoich sił w „miganiu”. Jedno z ciekawszych wirtualnych spotkań to warsztat „Śpiewnik Kaliny” adresowany zwłaszcza do osób niewidomych

Kalina
fot. Teatr Polski w Bielsku-Białej


Przymiarki do premieryW budynku teatru i w teatralnych pracowniach wre praca. Trwają intensywne próby komedii „Pół żartem, pół sercem” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza - premiera planowana jest na styczeń. Niektórzy bielszczanie znają ten tytuł z wcześniejszej realizacji z 2003 roku. Czas na nową wersję perypetii dwóch bezrobotnych, ale zaradnych aktorów, którzy mistrzowsko wcielili się w role… dwóch uroczych pań, siostrzenic milionerki.

Teatr onlineTeatr działa także online. Swoich ulubionych aktorów będziecie Państwo mogli oglądać i posłuchać - w spektaklach dostępnych w sieci, a także w „Audycji miłosnej” na platformie vod.teatr.bielsko.pl.

W grudniu planujemy przede wszystkim pokazy przedstawień dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami (z tłumaczeniem na język migowy, napisami i audiodeskrypcją). Finiszujemy bowiem z kolejną odsłoną „Spektakli bez barier”. Tym razem nietypowo, bo w przestrzeni wirtualnej.

Od 5 do 8 grudnia prezentowany będzie spektakl „Wyspa Kalina" online z tłumaczeniem na język migowy i napisami dla osób niesłyszących. W kolejnych tygodniach grudnia planujemy jeszcze pokazy tego tytułu w wersji z audiodeskrypcją oraz prezentację przedstawienia „Zły” z dostosowaniami dla osób niesłyszących.

Spotkania ze sztukąCykl spotkań warsztatowych zaplanowanych w ramach projektu również przeniesiony został do internetu. Będzie to zupełnie nowa propozycja, interesująca dla wszystkich miłośników teatru ale także - sztuk plastycznych. Na początek zaproponujemy spotkanie ze sztuką współczesną oraz malarstwem wcześniejszych epok, z różnymi stylami i technikami w ramach dwóch spotkań w galeriach.

W ramach warsztatów „Kobieta w sztuce” będzie można wirtualnie zwiedzać zachwycającą wystawę „One” w Galerii Bielskiej BWA. Niezwykle zmysłowa i do głębi kobieca wystawa sióstr Ireny i Anny Nawrot będzie swoistym post scriptum do spektaklu poświęconego niezwykłej kobiecie, aktorce i piosenkarce - Kalinie Jędrusik. Tematem zarówno wystawy, jak i spektaklu jest wizerunek kobiety, jej postrzeganie i funkcjonowanie w przestrzeni prywatnej i społecznej, kobieta, której życie wypełnia twórczość, sztuka i dialog z odbiorcą, ale także, a może przede wszystkim - burzliwe emocje i głęboko przeżywane uczucia.

Kolejnym spotkaniem ze sztuką - zarówno teatralną, jak i sztukami plastycznymi - będzie wirtualne oprowadzanie po Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Górnośląskim, połączone z poznawaniem scenografii spektakli Teatru Polskiego. Nauka wnikliwego, uważnego patrzenia ma pozwolić uczestnikom poznać specyficzny język sztuki i rozumieć obrazy, także te sceniczne.

Oba spotkania przetłumaczone będą na język migowy i zaopatrzone zostaną w napisy dla niesłyszących.

Śpiewamy!Jedno z ciekawszych wirtualnych spotkań w ramach projektu poświęcone będzie sferze muzycznej uwielbianego przez widzów spektaklu „Wyspa Kalina”.

Warsztat „Śpiewnik Kaliny” adresowany będzie zwłaszcza dla osób niewidomych, ale nie tylko! Któż nie zechciałby zaśpiewać cudownych piosenek Kaliny Jędrusik - niezapomnianej gwiazdy polskiej piosenki, filmu i kabaretu w znakomitym towarzystwie charyzmatycznej odtwórczyni roli Kaliny - aktorki Wiktorii Wegrzyn-Lichosyt, w dodatku ze wspaniałym akompaniamentem pianisty jazzowego Piotra Matusika? Ta wspólna nauka śpiewania z artystami poprzedzać będzie internetową prezentację spektaklu „Wyspa Kalina” z audiodeskrypcją.

Spotkanie z historiąNa koniec cyklu warsztatowego zaproponujemy jeszcze wirtualne spotkanie ze znanym i lubianym bielskim historykiem - Jackiem Proszykiem, który wprowadzi nas w mroczny klimat spektaklu pt. „Zły” dzięki opowieściom o dawnych bielskich „Złych”, czyli bielskim przestępczym półświatku.

Migamy w Polskim!Cały zespół, wraz z dyrektorem bielskiej sceny zaangażował się w niezwykła akcję, do której teatr chce zaprosić swoich widzów. „Migamy w Polskim” to działanie, dzięki któremu bielski teatr chce zainteresować widzów językiem migowym, a przy okazji zachęcić do spróbowania swoich sił w „miganiu” podstawowych znaków i liter alfabetu języka migowego. Pomogą nam w tym prezentowane w sieci filmiki z udziałem aktorów Teatru Polskiego, w których prezentowane będą podstawowe zwroty języka migowego, takie jak przywitanie pożegnanie, czy pojęcia związane z teatrem (aktor, scena, teatr). Liczymy na wspólną inspirującą „zabawę” znakami języka migowego razem z naszymi widzami! Chcemy wspólnie poznawać język migowy i świat osób niesłyszących, które od wielu lat goszczą na „Spektaklach bez barier” Teatru Polskiego.

Teatr apeluje już teraz - nie wymigujmy się od „migania”!

O terminach wydarzeń instytucja informuje na bieżąco na stronie teatru (teatr.bielsko.pl/sbb) oraz w mediach społecznościowych teatru (Facebook, Instagram).

Projekt „Spektakle bez barier - sezon 2020” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ar / bielsko.info

źródło: Teatr Polski w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj