Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1262

Drony straży miejskiej sprawdzą, czym ludzie palą w piecach

Dwa drony zakupiła w ostatnim czasie straż miejska w Bielsku-Białej. Wszystko po to, aby kontrolować czym palą w swoich piecach mieszkańcy miasta. Głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza w Bielsku-Białej są bowiem domy mieszkalne i transport drogowy. To właśnie spaliny z kominów domów i rur wydechowych pojazdów tworzą tzw. niską emisję, gdyż koncentrują się nisko nad ziemią.

Drony w straży miejskiej sprawdzą, czym ludzie palą w piecach
Drony w straży miejskiej sprawdzą, czym ludzie palą w piecach · fot. UM Bielsko-Biała


Lada dzień nowy sprzęt będzie wykorzystywany podczas kontroli. 11 grudnia podczas specjalnej konferencji prasowej na terenie ZIAD Bielsko-Biała strażnicy zaprezentowali drony w akcji. Urządzenia zostały uruchomione i skierowane do zbadania dymu ulatniającego się ze specjalnie ustawionego i rozpalonego na parkingu pieca.

- Jedno z zakupionych przez nas urządzeń to tzw. dron zwiadowca, który posłuży do lokalizowania ewentualnych emitorów zanieczyszczeń. Drugi to dron zasadniczy - wyposażony w czujniki do badania zanieczyszczeń PM10, PM2,5 i PM1 - który znad komina on-line pokaże strażnikowi miejskiemu, czy dochodzi do przekroczenia norm - mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Bielsku-Białej Krystian Kowalczyk.

W momencie kiedy dron pokaże, że normy zanieczyszczeń są przekroczone, patrol SM przeprowadzi kontrolę paleniska u użytkownika kopcącego komina. Strażnik miejski będzie mógł nałożyć mandat karny, ale też skierować wniosek do sądu. Gdyby potencjalny sprawca wykroczenia twierdził, że nie doszło do spalania odpadów, strażnicy mają również możliwość pobrania próbek popiołu do analizy. Wtedy wynik jest jednoznaczny.

Do tej pory bielska Straż Miejska dzierżawiła drony na potrzeby kontroli nieruchomości. Teraz, dzięki zakupowi, ma je na własność. Koszt zakupu urządzeń wraz z osprzętem, ubezpieczeniem i przeszkoleniem pięciu strażników wyniósł około 100 tys. zł. Zakup dronów uzasadniają względy ekonomiczne i kwestia organizacji pracy. Dzięki urządzeniom można w niedługim czasie skontrolować dużą liczbę nieruchomości - dron szybko się przemieszcza i szybko przeprowadza analizę.

Mniejsze urządzenie - dron zwiadowca - będzie wykorzystywane do monitoringu niskiej emisji i lokalizacji najbardziej kopcących emitorów. Następnie na kopcącą lokalizację zostanie skierowany większy dron wyposażony w odpowiedni czujnik, za pomocą którego można zbadać pyły zawieszone oraz potwierdzić lub wykluczyć, że na terenie danej nieruchomości dochodzi np. do spalania odpadów czy też biomasy stałej o wilgotności większej niż 20 procent, czyli po prostu mokrego drewna. Na ekranie operatora drona pojawi się informacja o przekroczeniach w czasie rzeczywistym. Jeżeli strażnicy potwierdzą nieprawidłowości, wtedy na nieruchomość wejdzie patrol, potwierdzi odczyty i przeprowadzi kompleksową kontrolę.

Wskazaniem do użycia dronów w konkretnej lokalizacji miasta są np. czujniki pomiaru zanieczyszczeń, które sygnalizują, gdzie dochodzi do przekroczeń. Strażnicy reagują też na zgłoszenia mieszkańców, a tych jest po kilka dziennie, i kontrolują miejsca, gdzie wcześniej były nieprawidłowości.

W związku ze stanem pandemii wojewoda śląski wydał polecenie ograniczenia kontroli nieruchomości przez strażników miejskich do niezbędnego minimum. To niezbędne minimum jest właśnie wtedy, kiedy jest podejrzenie popełnienia wykroczenia.

W ubiegłym okresie grzewczym - od października 2019 do marca br. Straż Miejska w Bielsku-Białej otrzymała półtora tysiąca zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości przy paleniu w piecach w domach na terenie miasta - 95 sprawców spalania odpadów ukarano mandatami karnymi.

Jednak kontrola to nie tylko kary, a także edukacja. Jak zaznacza zastępca komendanta, strażnicy informują mieszkańców o tym, czym nie wolno palić w piecach, ale też o tym, że mają oni obowiązek wymiany pieców, które nie spełniają norm, do 2022 roku. Każdy piec do wymiany jest również znakowany przez Straż Miejską.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.