bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 18 listopada 2020
  • wyświetleń: 704

Okna aluminiowe czy okna PVC? Które wybrać?

Materiał partnera:

Wybór materiału, z którego wykonane są okna, to jedna z najważniejszych decyzji, które musimy podjąć przed ich ich zakupem. Który z nich będzie najlepszym rozwiązaniem?

Okna aluminiowe czy okna PVC? Które wybrać?


Drewniane, plastikowe czy aluminiowe? Te pierwsze, ze względu swoje właściwości, od lat są stosowane w budownictwie, a o ich zaletach wie właściwie każdy inwestor. Warto jednak pamiętać, że dostępne są ich świetne alternatywy. Zwykle są nie tylko tańsze, ale również pozwalają na realizację różnych wizji. Okna PVC i aluminiowe (oba rodzaje dostępne na https://www.multiko.eu) różnią się pod wieloma względami i sprawdzają się w innych projektach. W czym jednak tkwią różnice? Kiedy warto wybrać okna plastikowe, a kiedy lepszym wyborem okażą się aluminiowe? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.

Okna PVC. Kiedy warto je wybrać?To obecnie najpopularniejszy rodzaj okien. Duże zainteresowanie ze strony inwestorów nie bierze się jednak znikąd. Najważniejszym powodem, dla którego je wybieramy jest rzecz jasna niska cena - najtańsze modele można kupić już za kilkaset złotych. Na ich popularność wpływa też szeroka dostępność.

Na tym ich zalety się nie kończą. Uwagę warto zwrócić także na bezproblemową eksploatację. Okna PVC nie wymagają bowiem konserwacji - wystarczy co jakiś czas przemyć je korzystając z ogólnodostępnych środków. Cechują się też dobrymi parametrami cieplnymi - zwłaszcza, jeśli porównamy je ze starymi oknami drewnianymi. Ich wymiana na nowe, niedrogie okna plastikowe okaże się więc dobrą inwestycją, pozwalającą znacząco zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie.

Okna PVC nie są jednak pozbawione wad. Najpoważniejszą jest na pewno niewielka sztywność. Sprawia ona, że umieszczenie w takich ramach dużych szyb okazuje się niemożliwe. Wyklucza to ich wykorzystanie w budynkach z dużymi przeszkleniami. Poza tym pod wpływem nagłych zmian temperatury może dochodzić do odkształcenia ramy.

Zastosowania okien aluminiowychWspomnianej wady pozbawione są okna aluminiowe. Wykonane z tego materiału ramy są sztywne, a przy tym lekkie. Pozwala to na montaż szyb o nawet dużej powierzchni. Dzięki temu są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie obecne są duże przeszklenia. Do niedawna były to przede wszystkim obiekty handlowe, hotele czy urzędy, ale obecnie takie rozwiązanie coraz częściej spotykane jest również w budownictwie indywidualnym. Realizację wizji zakładających spore przeszklenia umożliwia także to, że okna aluminiowe dostępne są z wąskimi ramami.

Okna aluminiowe świetnie znoszą też upływ czasu i kontakt z niekorzystnymi czynnikami. Są odporne na wilgoć i rdzę, dzięki czemu ich konserwacja jest bezproblemowe - podobnie jak w przypadku modeli z PVC, sprowadza się ona jedynie do regularnego mycia.

Jeśli chodzi o wady, w pierwszej kolejności należy wspomnieć o wysokiej cenie. Decydując się na montaż okien aluminiowych, należy też liczyć się z większymi rachunkami za ogrzewanie, bo mają one wyższy współczynnik przenikania ciepła. Straty ciepła mogą być jeszcze większe, jeśli inwestor zdecyduje się na duże przeszklenia.