Wiadomości

  • 17 listopada 2020
  • wyświetleń: 2384

Tyrmand pod Statuą Wolności - 4. odcinek „Audycji miłosnej"

Od piątku, 13 listopada możemy słuchać czwartego (ostatniego już) odcinka słuchowiska z serii „Audycja miłosna” produkcji Teatru Polskiego pod tytułem „Tyrmand pod Statuą Wolności”. Wszystkie audycje cyklu będą dostępne bezpłatnie do 30 kwietnia 2021 na vod.teatr.bielsko.pl

Leopold Tyrmand
Leopold Tyrmand bohaterem 4 odcinka Audycji Miłosnej · fot. Teatr Polski w Bielsku-Białej / materiały prasowe


Tym razem poprzez komiksową, nieco groteskową formę twórcy zapraszają słuchaczki i słuchaczy w podróż z pisarzem Leopoldem Tyrmandem do Stanów Zjednoczonych. W dramacie aktorzy wcielają się w prawdziwe postaci: Leopolda Tyrmanda, projektantkę mody Barbarę Hoff, która była drugą żoną Tyrmanda, krytyczkę literatury Mary Ellen Fox, która w Stanach została trzecią i ostatnią żoną pisarza. Poza tym jednak pojawiają się też postaci fikcyjne, symboliczne, takie, jak: kot Tyrmanda Webster, Zły (uosobienie systemu politycznego) i Statua Wolności (metafora „amerykańskiego snu” głównego bohatera).

Słuchowisko podzielone jest na krótkie rozdziały, w których w bardzo uproszczony sposób pokazujemy ostatnie chwile Tyrmanda przed emigracją i pierwsze chwile „pod Statuą Wolości”. Forma komiksu ma nas przenieść w atmosferę powieści kryminalnych i kina akcji, zaś muzyczne wstawki i piosenki przypominają o ukochanym przez Tyrmanda jazzie, ale też hollywoodzkich musicalach i westernach. Chociaż punktem wyjścia do stworzenia takiej narracji była twórczość Tyrmanda (szczególnie „W emigracyjnym labiryncie” - listy, które wymieniał ze Stanisławem Mrożkiem, kiedy znalazł się już na obczyźnie oraz „Dzienniki 1954” i „Porachunki osobiste”), to jednak w trakcie pracy najważniejszym stało się dla nas znalezienie abstrakcyjnej formy, dzięki której oddamy pewien klimat, emocje, nostalgię. Trudno jest bowiem opowiedzieć w krótkim czasie całą skomplikowaną biografię pisarza. Jak w ostatnim zdaniu słuchowiska mówi kot Webster, jedyne co wiemy na pewno o Tyrmandzie, to że karmił go sardynkami.

W odcinku występują: Anita Jancia-Prokopowicz, Oriana Soika, Rafał Sawicki, Mateusz Wojtasiński, Sławomir Miska, Michał Czaderna.

W ramach projektu „Audycja miłosna” powstały cztery odcinki w formie słuchowiska teatralnego „Audycja miłosna" oraz cztery nagrania „Polskiej Kroniki Radiowej… z przymrużeniem oka". Wspólnym tematycznym mianownikiem wszystkich realizacji są artystyczne pary z okresu PRL-u i ich burzliwe, często zabawne biografie. Audycje będą przypominają dawne sławy i opowiadają w sposób lekki i humorystyczny o tym, jak wyglądało życie Polski z pierwszych stron gazet w latach powojennych i w siermiężnej rzeczywistości tamtych czasów.

W bohaterów audycji wcielili się aktorzy Teatru Polskiego. Reżyseruje Agata Puszcz, autorką scenariusza jest Zuzanna Bojda, opracowaniem muzycznym i kompozycją zajmą się Krzysztof Maciejowski i Piotr Matusik.

Jeśli nie posiadają Państwo jeszcze swojego konta, konieczna jest wcześniejsza (bezpłatna) rejestracja na platformie vod.teatr.bielsko.pl

Zapraszamy do słuchania!

ar / bielsko.info

źródło: Teatr Polski w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj