bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 listopada 2020
  • wyświetleń: 1337

W Bielsku-Białej nie będzie dnia wolnego na badania profilaktyczne

Nowotwory to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. W Bielsku-Białej pojawił się więc pomysł, by w instytucjach miejskich wprowadzić dodatkowy, płatny dzień wolny od pracy, podczas którego pracownicy mogliby się przebadać. Idea ta jednak nie zostanie wprowadzona w życie.

ratusz
Ratusz w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Z prośbą o rozważenie wprowadzenia w instytucjach miejskich dodatkowego, płatnego dnia wolnego od pracy - który miałby być przeznaczony na badania profilaktyczne w kierunku nowotworów - zaapelowała do władz Bielska-Białej radna Małgorzata Zarębska.

- Szacuje się, że w naszym społeczeństwie prawie 990 tysięcy osób żyje z chorobą nowotworową. Ten przerażający obraz dopełnia statystyka, mówiąca o tym, że nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce - podkreśliła przedstawicielka bielszczan.

Jak dodała Zarębska, wprowadzenie płatnego wolnego dnia w miejskich instytucjach, by móc się przebadać, motywowałoby ludzi do badań profilaktycznych. - Z pewnością stałoby się to wzorem dla innych pracodawców - zauważyła radna.

W odpowiedzi Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej stwierdził - w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż się leczyć” - że trudno nie zgodzić się z tezą Małgorzaty Zarębskiej, iż profilaktyka jest bardzo ważna.

- Nie podzielam jednak opinii, że wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy, przeznaczonego na badania jest skutecznym środkiem w tym zakresie. Pomijając trudności związane z weryfikacją wykorzystania tego czasu przez pracowników, należy także zwrócić uwagę, że wykonanie kompleksowych badań wraz z ewentualnym zdobyciem niezbędnych skierowań, bardzo często nie da się przeprowadzić w ciągu jednego dnia - zauważył wiceprezydent.

Dodał, że „ jest przekonany, iż w interesie każdego pracodawcy leży budowanie wśród swoich pracowników odpowiedniej świadomości profilaktyki zdrowotnej”. - Tak, aby każdy rozumiał potrzebę i chciał w ramach swoje czasu wolnego lub przysługującego urlopu wypoczynkowego zadbać o swoje zdrowie - skwitował Kamiński.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.