bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 2 listopada 2020
  • wyświetleń: 1240

Najlepszy kredyt hipoteczny - gdzie szukać?

Materiał partnera:

Kredyt hipoteczny cieszy się dzisiaj ogromną popularnością, czego dowodem są statystyki. Okazuje się, że każdego roku wzrasta zaciąganych tego rodzaju zobowiązań, ale liczy się także rozwój rynku nieruchomości, bo przecież kredyt hipoteczny zaciągany jest w celu nabycia mieszkania czy domu. Polaków stać na spłatę takich zobowiązań w terminie, nie mamy jednak wystarczających oszczędności, by móc kupować nieruchomości za gotówkę.

Najlepszy kredyt hipoteczny - gdzie szukać?


Współpraca z bankiem jest więc nierzadko jedyną opcją, by móc cieszyć się własnym "M". Przyszły kredytobiorca musi jednak wziąć pod uwagę, że na rynku usług kredytowych oferowanych jest multum kredytów na mieszkanie. Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny? W jakim banku najlepszy kredyt hipoteczny udaje się dzisiaj zaciągnąć? Sprawdź na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne.

Kredyt hipoteczny - charakterystykaPraktycznie każdy komercyjnie działający bank na terenie Polski udziela kredyt hipoteczny. Ten udzielany jest w celu nabycia nieruchomości. Taką może być mieszkanie bądź dom na rynku wtórnym lub pierwotnym, ale też lokal usługowy bądź działka budowlana. W tym aspekcie to kredytobiorca ma wybór.

Pamiętajmy jednak, że rzeczony kredyt hipoteczny udzielany jest na dużą wartość i z reguły długi okres spłaty. Właśnie dlatego cechuje się wysokim ryzykiem kredytowym, które instytucje bankowe muszą niwelować. Robią to poprzez weryfikację zdolności kredytowej potencjalnego klienta, każda oferta kredytowa musi być też zgodna nie tylko z przepisami polskiego prawa bankowego, ale również normami i rekomendacjami unijnymi. Potencjalni klienci banku muszą nastawić się na szereg koniecznych do spełnienia warunków, by otrzymać decyzję pozytywną i móc rozpocząć współpracę z wybranym bankiem.

Chociaż warunki kredytów mieszkaniowych mogą się różnić w ramach indywidualnej polityki kredytowej, jaką prowadzi każdy bank, to jednak zasady szacowania wiarygodności klienta są podobne.

Przede wszystkim każdy kredyt hipoteczny wymaga dodatkowego zabezpieczenia, a więc wpisu do hipoteki oraz wkładu własnego - dzisiaj to 20% wartości całego zobowiązania. Oprócz tego weryfikowana jest zdolność kredytowa na standardowych warunkach. Bank generuje raport BIK, wylicza scoring, żąda zaświadczenia o dochodach, sprawdza historię kredytową i zestawia wartość zarobków z wysokością stałych kosztów. Dopiero na tej podstawie ma obraz wypłacalności swojego klienta.

Kredyt hipoteczny - co brać pod uwagę przy wyborze?Ponieważ na rynku usług kredytowych panuje tak duża konkurencja, dzisiaj to kredytobiorcy wybierają oferty zgodne z indywidualnymi potrzebami, oczekiwaniami oraz możliwością spłaty. Warto wiedzieć, że każdy kredyt hipoteczny jest inny, a warunki są ustalane zawsze indywidualnie. Co więcej, większość z nich udaje się korzystnie negocjować.

Przede wszystkim, warto poznać różne oferty kredytowe, a Polacy w tym zakresie popełniają spory błąd. Zazwyczaj udają się do banku, z którym już współpracowali. Oznacza to, że najczęściej nie uzyskują najlepszych warunków, ponieważ instytucje bankowe są dzisiaj nastawione raczej na nowych klientów, aniżeli tych już zdobytych i lojalnych. Aktualna jest w tym przypadku zasada, zgodnie z którą to konkurencja oferuje lepsze zobowiązania.

Zdaniem ekspertów kredytowych Polacy popełniają jeszcze jeden błąd podczas wyboru najkorzystniejszych ofert. Okazuje się, że pod uwagę biorą zbyt mało czynników. Uwzględniają co prawda oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty czy czas trwania umowy z bankiem, ale nie patrzą na wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych kosztach. To właśnie dodatkowe opłaty mogą wpływać bardzo niekorzystnie na opłacalność danej propozycji. Tutaj pod uwagę należy brać jeszcze prowizje za udzielenie kredytu, konieczność wykupienia ubezpieczenia oraz założenie płatnego konta do obsługi kredytu. Ważne są też odsetki za zwłokę w spłacie czy ewentualne opłaty za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Dopiero wtedy możliwe jest oszacowanie opłacalności kosztowej danego kredytu.

Gdzie najlepszy kredyt hipoteczny - jak wybrać ofertę?Jak wybrać najlepszy bank? Kredyt hipoteczny ma być "szyty na miarę" indywidualnych potrzeb, ale okazuje się, że wybór wcale nie jest taki prosty. Z pomocą przychodzą rankingi kredytowe, które zestawiają kluczowe dla atrakcyjności i opłacalności czynniki danego zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny. Najlepszy ranking dostępny na Totalmoney.pl będzie aktualny, opublikowany w bieżącym miesiącu, bo sytuacja na rynku kredytów na mieszkanie zmienia się diametralnie. Co więcej, takie zestawienie musi być niezależne i wiarygodne. Należy wybierać takie porównywarki, które uwzględniają akurat te parametry, jakie są najbardziej istotne dla przyszłego kredytobiorcy. To oczywiście te mówiące o kosztach, ale nie mniej ważne są kryteria wpływające na komfort ubiegania się o kredyt hipoteczny czy wygoda już w trakcie współpracy z bankiem. Istotne jest to, że wszelkie dane zawarte w rankingach są jedynie poglądowe, ponieważ te ostateczne warunki kredytobiorca poznaje dopiero po wydaniu przez bank decyzji pozytywnej.