bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 30 października 2020
  • wyświetleń: 1110

Niezależność finansowa - kilka kroków do finansowego sukcesu

Materiał partnera:

Emerytura po czterdziestce? Taki plan brzmi tyle pięknie, co w większości przypadków mało realnie. Jednak czy wizja niezależności finansowej nie brzmi kusząco? Nie oznacza to wcale, że nie będziesz mógł pracować - wręcz przeciwnie, pracować możesz aż do śmieci, jednak nie dlatego, że musisz, tylko dlatego, że chcesz! Zastanawiasz się, jak osiągnąć niezależność finansową? Rozwiniemy tę kwestię w poniższym tekście.

Co to jest płynność finansowa?
Kilka kroków do finansowej niezależności
Co zrobić, by osiągnąć finansowy sukces?

Nie trzeba urodzić się milionerem, by osiągnąć sukces w finansach. O domowy budżet powinien dbać każdy, niezależnie od tego, jakimi funduszami na miesięczne utrzymanie dysponuje. Płynność finansowa pozwala osiągnąć niezależność finansową. Jeżeli chcesz przybliżyć się nieco do założonego celu, musisz trzymać się rygorystycznych zasad.

Co to jest płynność finansowa?

O płynności finansowej można mówić zarówno w odniesieniu do firm, jak i do osób prywatnych. Jako jednostka, masz w skali miesiąca do dyspozycji określony budżet. W przypadku, gdy wystarczy Ci pieniędzy na opłacenie wszystkich rachunków, zakup najpotrzebniejszych produktów i spłatę ewentualnych zobowiązań, to wówczas Twoja płynność finansowa nie jest zagrożona. Jeżeli chcesz osiągnąć niezależność finansową, to w pierwszej kolejności musisz zadbać o to, aby niezagrożona była Twoja płynność finansowa. Gospodaruj dostępnymi środkami w taki sposób, aby unikać zaciągania zobowiązań finansowych, a jeżeli sytuacja zmusi Cię do tego, by zaciągnąć pożyczkę lub wziąć kredyt, to miej na uwadze wysokość zobowiązania, tak by spłata raty była w Twoim zasięgu.

Kilka kroków do finansowej niezależności

Niezależność finansowa pozwala na to, aby zupełnie zrezygnować z pracy, co oczywiście nie oznacza, że gdy osiągniesz dochód pasywny na określonym poziomie, to będziesz musiał rezygnować z zatrudnienia. Wręcz przeciwnie - będziesz mógł pracować tyle ile chcesz i to w branży, która będzie przynosiła Ci satysfakcję. Jak osiągnąć niezależność finansową? Trzeba zadbać o to, aby osiągać stały dochód niebędący wynikiem pracy, który pokryje miesięczne koszty życia. Po pierwsze - zredukuj wydatki. Zastanów się, na co wydajesz pieniądze i ogranicz zbędne koszty życia. Po drugie - jak najszybciej spłać wszelkie zobowiązania finansowe i nie zaciągaj nowych. Po trzecie - zacznij odkładać pieniądze - zarówno na fundusz awaryjny, jak i na poduszkę bezpieczeństwa. Równolegle rozwijaj dochód pasywny, choćby z mieszkań oferowanych na wynajem.

Co zrobić, by osiągnąć finansowy sukces?

W dziedzinie finansów sukces można osiągnąć, jedynie kierując się logiką działania oraz żelazną konsekwencją. Jeżeli żyjesz rozrzutnie, to niezależność finansowa stale będzie poza Twoim zasięgiem, a o wcześniejszej emeryturze i życiu bez strachu o domowe finanse będziesz mógł jedynie pomarzyć. Im wcześniej ułożysz plan działania i zastanowisz się nad tym, jak osiągnąć niezależność finansową, tym szybciej zauważysz, ile radości może przynieść płynność finansowa.