bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 października 2020
  • wyświetleń: 2429

Bielszczanie wspólnie stworzyli mozaikę na temat wartości

24 października uroczyście podsumowano trwający 5 miesięcy projekt, którego celem było stworzenie wielkoformatowej mozaiki, w którą zostały wpisane słowa: współpraca, wolność, szacunek, tolerancja. Praca powstała na murze oddzielającym plac za Domem Kultury im. Wiktorii Kubisz od aresztu śledczego.

Mozaika BB - nasz świat wartości - 06-10.2020 · fot. DK Kubiszówka


Współpraca, wolność, szacunek, tolerancja to wartości wybrane podczas zorganizowanej w ramach projektu debaty, na którą zaproszono przedstawicieli różnych grup społecznych i wiekowych. Bo nasze miasto to niezwykła mozaika wielokulturowej historii dwóch miast i barwnej teraźniejszości mieszkańców, którzy przybyli tu z różnych stron kraju po II wojnie światowej. To właśnie bogactwo społecznej różnorodności inicjaorzy projketu chceli pokazać poprzez działania projektowe.

Mozaika BB - nasz świat wartości - 06-10.2020
Debata w ramach projketu Mozaika BB - nasz świat wartości - 07.2020 · fot. DK Kubiszówka


A co łączy naszą społeczność dzisiaj? Jakie wartości są spoiwem, które nas łączy i buduje lokalną wspólnotę? Podczas lipcowej debaty społecznej w Kubiszówce jej uczestnicy nie mieli problemu ze znalezieniem tych wartości, które są dla nas ważne i mogą budować wspólną tożsamość. Po owocnej dyskusji, wzajemnej wymianie poglądów, spostrzeżeń ostatecznie wybrali słowa, które zgodnie uznali za najważniejsze.

Mozaika BB - nasz świat wartości - 06-10.2020
Realizacja projektu Mozaika BB - nasz świat wartości - 06-10.2020 · fot. DK Kubiszówka


Cztery z nich stały się inspiracją do dalszych prac, czyli tworzenia muralu ceramicznego na murze za Kubiszówką.

W wakacje rozpoczął się kolejny etap projektu - warsztaty tworzenia mozaiki, na które również zaprosiliśmy mieszkańców naszego miasta. Podczas spotkań z artystami z Pracowni Stalowe Anioły czuwającymi nad artystyczną wizją przedsięwzięcia, bielszczanie uczyli się, jak z drobnych elementów, pozornie przypadkowych kawałków płytek ceramicznych stworzyć elementy dekoracyjne - kwiaty, liście i litery.

Mozaika BB - nasz świat wartości - 06-10.2020
Realizacja projektu Mozaika BB - nasz świat wartości - 06-10.2020 · fot. DK Kubiszówka


Własnoręcznie przygotowane przez mieszkańców - tych całkiem małych, ciut starszych (młodzież) i tych zupełnie dorosłych - rodziców i dziadków - elementy miały teraz się ułożyć w nasze mozaikowe dzieło sztuki. Kiedy w październiku na pustym i szarym murze zaczęły rozkwitać kwiaty i liście, gdy pojedyncze litery zaczęły tworzyć słowa, a wszystko to przy pomocy tak wielu osób, poczuliśmy moc współpracy i dobrej energii. Słowa zawarte w naszej mozaice naprawdę ożyły, a każdy kto staje teraz przez Mozaiką BB, na swój sposób, bardzo emocjonalnie, odczytuje jej przesłanie.

Nawiązaniem do uniwersalnych, humanistycznych wartości, o których opowiada mural był również koncert oktetu wiolonczelistów NOSPR, który uświetnił zakończenie przedsięwzięcia 24 października.

Mozaika BB - nasz świat wartości - 06-10.2020
Mozaika BB - nasz świat wartości - 06-10.2020 · fot. DK Kubiszówka


Mural Kubiszówki został zainspirowany twórczością artysty Ignacego Bieńka, autora słynnych bielskich mozaik. Nasze dzieło to całość złożona z wielu drobnych elementów, stworzonych przez mieszkańców Bielska-Białej. Przypomina o tym, że każdy z nas jest ważną częścią społeczności miasta i każdego dnia współtworzy jego dziś i buduje lepsze jutro. Dziś i jutro, wspólnoty, która praktykuje takie wartości jak: współpraca, wolność, szacunek i tolerancja.

ar, mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.