bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 października 2020
  • 24 października 2020
  • wyświetleń: 6907

"Spalarnia" najprawdopodobniej powstanie w Wapienicy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia, biogazownia, odpady" podaj

Ważą się losy lokalizacji „spalarni” w rejonie Beskidu Śląskiego. Według przedstawionych wariantów, może powstać m.in. w Bielsku-Białej lub Czechowicach-Dziedzicach. Najbardziej prawdopodobna jest jej lokalizacja w Wapienicy. Jednak władze miasta zamierzają przeprowadzić konsultacje społeczne w tym temacie.

spalarnia
Spalarnia w Poznaniu · fot. www.suez-zielonaenergia.pl


Według analizy przeprowadzonej przez specjalistyczną firmę, która była inżynierem kontraktu na instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO) m.in. w Rzeszowie i Olsztynie, obiekt będzie elektrociepłownią, dla której paliwo będą stanowić odpady. Podstawowym paliwem będzie "nieprzetwarzalna frakcja odpadów, powstała po mechanicznym przetworzeniu zmieszanych odpadów komunalnych, posiadająca odpowiednią do przekształcenia termicznego wartość opałową". Co ważne, do ITPO nie będą trafiać odpady niebezpieczne, np. medyczne.

- Do dalszego rozpatrywania został wybrany wariant pierwszy - powiedział Piotr Wasik z firmy, która wykonała analizę. Przeprowadzono bowiem analizę lokalizacyjną. Według wariantu pierwszego, który jest brany pod uwagę, elektrociepłownia powinna zostać wybudowana w Wapienicy. Chodzi o teren zamkniętej ciepłowni Ekoterma przy ulicy ks. Józefa Londzina.

Wariant drugi przewiduje lokalizacje w Lipniku na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami przy ulicy Krakowskiej. Wariant trzeci to rejon kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach. - Ta analiza jest punktem wyjścia do konsultacji społecznych, które chcemy przeprowadzić. Bez tych konsultacji nie przejdziemy do kolejnego etapu którym jest studium wykonalności - powiedział prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Spalarnia, biogazownia, odpady

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia, biogazownia, odpady" podaj