Wiadomości

  • 20 października 2020
  • wyświetleń: 2502

Krzysztof Komeda bohaterem 3 odcinka "Audycji miłosnej"

Na platformie vod.teatr.bielsko.pl jest już najnowszy odcinek "Audycji miłosnej" produkcji Teatru Polskiego. Bohaterami trzeciej części słuchowiska pt. "Listy, których nie było" są Krzysztof Komeda, jego żona Zofia Komedowa-Trzcińska, Krystyna Sienkiewicz oraz Roman Polański.

Audycja Miłosna


Tym razem audycja przybiera formę utworu epistolarnego, czyli takiego, który składa się wyłącznie z listów, które wymieniają miedzy sobą bohaterowie. W znane postaci wcielają się aktorzy Teatru Polskiego: Grzegorz Margas, Jagoda Krzywicka, Anna Guzik-Tylka, Piotr Gajos.

Jak wskazuje tytuł - „Listy, których nie było”, to dramat fikcyjny, przedstawiający wiadomości spreparowane na podstawie skrawków informacji o biografiach bohaterów.

Za pomocą tej formy przyglądamy się w słuchowisku życiu Komedy i jego bliskich na przestrzeni lat 1956-1969, czyli do momentu jego tragicznej śmierci. W tym czasie kariera jazzmana znacząco przyspieszyła, rozpoczął pracę nad muzyką filmową, a jego nazwisko zaczęło być rozpoznawalne na arenie międzynarodowej. Jednocześnie był to też czas, kiedy zamieszkał i wstąpił w związek małżeński z Zofią Trzcińską oraz czas pojawiających się w światku artystycznym plotek o tym, że muzyk zdradza żonę.

O krótkim romansie z Krystyną Sienkiewicz, którą miał poznać podczas pracy nad Teatrzykiem Tingel - Tangel (gdzie główną rolę grała Sława Przybylska) wiemy tyle, co nic. Sama Krystyna Sienkiewicz tylko raz, w wywiadzie przeprowadzonym przez Magdalenę Grzebałkowską do jej książki „Komeda. Osobiste życie jazzu”, przyznała, że między nią a Komedą była miłość. Zofia Trzcińska w swojej autobiografii „Mój czas, mój jazz” potwierdziła z kolei, że jej mąż miewał miłosne przygody z młodszymi aktoreczkami, jak je nazywała. Romam Polański przyznał zaś, że nie przepadał za żoną jazzmana. Wyłącznie na podstawie tych informacji i kilku plotek powstały „Listy, których nie było”. Słuchowisko, które za pomocą fikcyjnych dialogów ma nam przypomnieć o znanym polskim kompozytorze i polskim jazzie w czasach PRL-u.

O Audycji miłosnejW ramach projektu „Audycja miłosna” powstaną cztery odcinki w formie słuchowiska teatralnego „Audycja miłosna" oraz cztery nagrania „Polskiej Kroniki Radiowej… z przymrużeniem oka". Wspólnym tematycznym mianownikiem wszystkich realizacji będą artystyczne pary z okresu PRL-u i ich burzliwe, często zabawne biografie. Audycje będą przypominały dawne sławy i opowiadały w sposób lekki i humorystyczny o tym, jak wyglądało życie Polski z pierwszych stron gazet w latach powojennych i w siermiężnej rzeczywistości tamtych czasów.

W bohaterów audycji wcielą się aktorzy Teatru Polskiego, reżyseruje Agata Puszcz, autorką scenariusza jest Zuzanna Bojda, opracowaniem muzycznym i kompozycją zajmą się Krzysztof Maciejowski i Piotr Matusik.

Wszystkie audycje cyklu będą dostępne bezpłatnie do 30 kwietnia 2021 na vod.teatr.bielsko.pl,
Jeśli nie posiadacie jeszcze swojego konta, konieczna jest wcześniejsza (bezpłatna) rejestracja na platformie vod.teatr.bielsko.pl.

Projekt "Audycja miłosna" dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

ar / bielsko.info

źródło: Teatr Polski w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj