bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 października 2020
  • wyświetleń: 2003

"Kalendarium Bielska-Białej 1956-1989" ujrzało światło dzienne

Miłą lekturę przygotował dla nas bielski historyk dr Maciej Bujakowski. Ukazała się właśnie jego książka pt. "Kalendarium Bielska-Białej 1956-1989", przedstawiająca dzieje naszego miasta w czasach PRL przez pryzmat ówczesnych środków masowego przekazu.

"Kalendarium Bielska-Białej 1956-1989" ujrzało światło dzienne
"Kalendarium Bielska-Białej 1956-1989" ujrzało światło dzienne · fot. UM Bielsko-Biała


Czasy PRL to historia bliska i daleka zarazem. Wydarzenia, w których często sami uczestniczyliśmy, w książce dr. M. Bujakowskiego są relacjonowane w sposób charakterystyczny dla ówczesnej prasy. Autor przedstawia je w układzie kalendarzowym. Zaprezentowane fakty oraz ilustrujące je liczne fotografie opatrzone są szerokim komentarzem historycznym.

Na blisko 300 stronach została przedstawiona różnorodna tematyka - od spraw codziennych, a kuriozalnych, jak zakaz używania odkurzaczy i pralek w godzinach popołudniowych z powodu przeciążenia sieci elektrycznej, po wydarzenia roku 1980, czyli falę protestów i strajków, jaka przetoczyły się przez Bielsko-Białą. Nawet ci, którzy dobrze znają historię naszego miasta, będą zapewne zaskoczeni artykułami o ciastkach z ryb czy hejnale granym z wieży zamkowej.

Pozycja została wydana nakładem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Maciej Bujakowski jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych (Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie), pracownikiem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Od czerwca 2017 r. pełni funkcję prezesa Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów, m.in. na temat działalności oświatowej Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Bielsku czy walki z analfabetyzmem w Bielsku i Białej w okresie II RP i PRL-u; autorem książek - m.in. Historii parafii w Godziszce; współredaktorem pozycji Bielsko i Biała podczas II wojny światowej - wybrane aspekty.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.