bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 października 2020
  • wyświetleń: 1115

Brakuje opisów metodą Braille’a? Władze miasta odpowiadają

Środowisko osób, które borykają się z niepełnosprawnością wzrokową w Bielsku-Białej, to środowisko aktywne. Osoby niewidome czynnie uczestniczą w życiu kulturalnym miasta, chodzą w góry itp. Jak się jednak okazuje, na bariery natrafiają w wielu miejscach publicznych - stąd apel do władz miasta, by zainstalować więcej informacji opisanych metodą Braille’a. Włodarze zapewniają, że bariery te są na bieżąco usuwane.

ratusz, urząd miejski
Brakuje opisów metodą Braille’a? Władze miasta odpowiadają · fot. UM Bielsko-Biała


Bielska radna Małgorzata Zarębska zwróciła uwagę na ograniczenia, z jakimi borykają się osoby niewidome lub niedowidzące, kiedy odwiedzają m.in. budynki użyteczności publicznej. Zaapelowała do władz miasta, by zamontować w nich napisy metodą Braille'a, czyli informacje, które można "przeczytać" za pomocą dotyku.

Jak w odpowiedzi poinformowały władze miasta, "na bieżąco podejmowane są działania, które w sposób komplementarny mają zapewnić możliwość uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym".

- Projekty budowlane oraz remonty obiektów konsultowane są z Powiatową Społeczną Radą ds. Osób Niepełnoprawnych przy Prezydencie Miasta Bielska-Białej pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Uwagi rady wnoszą nowe spojrzenie na projektowanie i dostosowanie budynków użyteczności publicznej oraz miejsc przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnością - stwierdził Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Jak dodał wiceprezydent, na bieżąco są również udźwiękowiane przejścia dla pieszych w taki sposób, aby osoby niewidome mogły przejść bezpiecznie przez całą jezdnię w danym kierunku, a sygnał był dobrze słyszalny na jezdni i przyległym chodniku. Ponadto windy w publicznych budynkach są sukcesywnie modernizowane i umieszczane są w nich przyciski w języku Braille'a, komunikaty głosowe, montowane są także podjazdy dla wózków.

- Tablice dynamicznej informacji pasażerskiej zlokalizowane na głównych przystankach komunikacyjnych, charakteryzujących się dużymi potokami pasażerskimi wyposażone są w systemy zapowiedzi głosowych, wzbudzany z przycisku montowanego na konstrukcji słupa tablicy lub uruchamiany za pomocą dedykowanego pilota - kontynuuje Ruśniak. - W ramach drugiego etapu systemu ITS powstanie na przełomie roku kolejnych 15 tablic. Tabor autobusowy MZK w 38 procentach wyposażony jest w przyciski przeznaczone do sygnalizowania chęci opuszczenia pojazdu z napisami w alfabecie Braille'a praz w stu procentach w system zapowiedzi głosowych informujących o aktualnym oraz kolejnym przystanku na trasie przejazdu - dodaje wiceprezydent.

Zastępca prezydenta Bielska-Białej dodał także, że pozyskiwane są środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych , które posłużą ,.in. na wypracowanie rozwiązań ułatwiających zatrudnianie osób z niepełnosprawnością w urzędach.

- Miasto Bielsko-Biała bieżąco dostosowuje obiekty publiczne oraz likwiduje bariery w naszym mieście - podkreślił Adam Ruśniak.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.