Wiadomości

  • 29 września 2020
  • wyświetleń: 5238

Miotła zbożowa - kiedy robić oprysk?

Materiał partnera:

Miotła zbożowa jest prawdziwym utrapieniem rolników zajmujących się uprawą zbóż ozimych. Ten popularny chwast może być przyczyną nie tylko zanieczyszczenia produktu, ale również poważnych strat spowodowanych mniejszymi plonami. Na szczęście skuteczne zwalczanie miotły zbożowej jest dzisiaj jak najbardziej możliwe. Dostępne na rynku środki na miotłę zbożową charakteryzują się dość dużą skutecznością, a szeroki wybór rolniczego sprzętu do oprysków pozwala na ich odpowiednią aplikację. Co należy wiedzieć o tym uciążliwym chwaście, a przede wszystkim - kiedy należy wykonać oprysk?

Miotła zbożowa - kiedy robić oprysk?


Miotła zbożowa jest prawdziwym utrapieniem rolników zajmujących się uprawą zbóż ozimych. Ten popularny chwast może być przyczyną nie tylko zanieczyszczenia produktu, ale również poważnych strat spowodowanych mniejszymi plonami. Na szczęście skuteczne zwalczanie miotły zbożowej jest dzisiaj jak najbardziej możliwe.

Dostępne na rynku środki na miotłę zbożową charakteryzują się dość dużą skutecznością, a szeroki wybór rolniczego sprzętu do oprysków pozwala na ich odpowiednią aplikację. Co należy wiedzieć o tym uciążliwym chwaście, a przede wszystkim - kiedy należy wykonać oprysk?

Miotła zbożowa - co trzeba o niej wiedzieć?



Miotła zbożowa to pospolita roślina trawiasta, która na terenie naszego kraju występuje naturalnie. O ile jednak w przyrodzie duże zróżnicowanie gatunkowe wpływa hamująco na rozwój poszczególnych składników ekosystemów, o tyle w monokulturowych uprawach sytuacja ta wygląda zdecydowanie inaczej.

Chwasty w pszenicy i innych roślinach uprawianych w ten właśnie sposób nie znajdują wielkiej konkurencji, często dominują nad roślinami uprawnymi, wygrywając konkurencję w dostępie do składników odżywczych i wody w glebie, a także do światła słonecznego. Do zwalczania miotły używane są różnorodne herbicydy - zarówno o wąskim, jak i dość szerokim zakresie działania.

Zagrożenia wynikające z obecności miotły zbożowej



Obecność miotły zbożowej w uprawie jest przede wszystkim przyczyną sporych strat. Miotła jest rośliną doskonale przystosowaną do naszych warunków klimatycznych i świetnie radzącą sobie na prawie każdym rodzaju gleby. W praktyce miotła przystosowana jest zdecydowanie lepiej niż większość uprawianych obecnie zbóż.

Dlatego też w konkurencji o zasoby miotła zbożowa zazwyczaj wygrywa, przyczyniając się do gorszego wzrostu roślin uprawnych. Największym zagrożeniem dla gospodarstwa rolniczego, które wiąże się z obecnością tego uporczywego chwastu w uprawie, jest nierównomierne wyrastanie zboża, co prowadzi do pogorszenia zbiorów. W oczywisty sposób prowadzi to do strat finansowych, dlatego też zwalczanie miotły jest tak istotne.

Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych - Opryskiwacze Rolnicze



Podstawową metodą walki są oczywiście opryski z wykorzystaniem opryskiwaczy rolniczych. Należy jednak zawsze dobrać odpowiedni preparat. Miotła rzadko jest jedynym chwastem, a przy doborze należy wziąć pod uwagę przede wszystkim gatunki dominujące. Bardzo duże znaczenie ma również używany do wykonywania oprysków sprzęt. Dużą rolę odgrywają opryskiwacze, a zwłaszcza ich części robocze, jak odpowiednio ukształtowane dysze. Szczególnie wart polecenia są opryskiwacze rolnicze Teejet, które od długiego czasu cieszą się zainteresowaniem i uznaniem rolników.

Kiedy miotła zbożowa staje się problemem?



Pewna ilość chwastów, w tym również miotły zbożowej występuje w uprawach zawsze. Problem zaczyna pojawiać się, kiedy ich ilość jest na tyle duża, że obecność niepożądanych gatunków zaczyna w istotny sposób wpływać na rozwój roślin uprawnych. Sporym problemem są również rośliny, które nawet w niewielkiej ilości przyczyniają się do pogorszenia jakości zbiorów.

Oprysk na miotłę - jak wyznaczyć jego termin?



Przede wszystkim istotna jest regularna obserwacja i kontrola upraw. W dzisiejszych czasach klimat ulega znaczącym zmianom, przez co nie można liczyć na regularność rocznych zmian temperatury. Wpływa to również na cykle rozwojowe roślin. Właściwe wyznaczenie terminu nie może się więc opierać wyłącznie na kalendarzu, ale na faktycznie stwierdzonym stanie uprawy, z uwzględnieniem obecnych w niej chwastów.

Kiedy najlepiej jest robić oprysk na miotłę zbożową?



Miotła zbożowa jest trawą ozimą, co znaczy, że kiełkuje jesienią, a okres jej kłoszenia przypada na wiosnę. Oprysk na miotłę zbożową w pszenżycie i pszenicy może być więc wykonany w dwóch różnych terminach. Opryski jesienne pozwalają na zahamowanie wzrostu chwastów już w fazie kiełkowania, co według wielu specjalistów jest bardzo korzystne.

Opryski wiosenne wykonuje się w momencie, kiedy rośliny są już znacznie bardziej wyrośnięte, a więc preparat ma większe szanse faktycznie dostać się w odpowiednie miejsce. Należy wiedzieć, że każda z tych możliwości ma zarówno zalety, jak i wady, dlatego wybór pomiędzy nimi niekoniecznie jest łatwy.

Oprysk jesienny, czy wiosenny - na co się zdecydować?



Największą zaletą oprysków jesiennych jest to, że eliminuje się chwasty w momencie, kiedy nie zdążyły jeszcze zaszkodzić naszej uprawie. Dzięki temu lepsze wyniki uzyskuje się już w pierwszym roku zwalczania miotły, co przekłada się na realne różnice w dochodach. Oprysk na chwasty w pszenicy ozimej wykonywany jesienią jest zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem.

Przeczytaj również: Jakie dysze do opryskiwacza polowego wybrać

Wiosenne zwalczanie miotły zbożowej w pszenicy ozimej w fazie kłoszenia jest z kolei wykonywane, kiedy rośliny są już podrośnięte i można bardzo dokładnie oszacować ich ilość. Wiosna to również pora, w czasie której o wiele łatwiej jest ustalić, jakie gatunki chwastów dominują w naszej uprawie, a więc odpowiednie dobranie preparatu będzie znacznie łatwiejsze. Rośliny w bardziej zaawansowanej fazie rozwojowej zdążyły już jednak wyrządzić pewne szkody, a zastosowanie oprysku pozwoli je zmniejszyć tylko w pewnym stopniu.

Najwięcej rolników decyduje się na opryski jesienne i właśnie je najczęściej polecają specjaliści. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że ocieplający się klimat i brak poważnych mrozów sprawiają, że miotła coraz częściej kiełkuje również zima. Jesienny oprysk na chwasty w pszenicy ozimej może nie być wystarczający i często zachodzi konieczność jego powtórzenia wiosną.

Preparaty do zwalczania chwastów w zbożach ozimych



Na rynku znaleźć można dziś oprysk na chwasty praktycznie każdego rodzaju. Jak już wspomniano, wybór powinien być oparty przede wszystkim o gatunki dominujące w naszej uprawie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie środki działają równie skutecznie i w celu zwiększenia plonów warto zainwestować w preparaty z nieco wyższej półki, które częściej gwarantują skuteczność. Tym bardziej że miotła jest gatunkiem zmiennym, który szybko wyrabia odporność na herbicydy.