bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 września 2020
  • wyświetleń: 1318

Skwer pod ZSEEiM z imieniem Karola Franciszka Pollaka

Rada Miejska podczas sesji 22 września podjęła uchwałę w sprawie nadania imienia Karola Pollaka skwerowi, który znajduje się przy bielskim przy Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych.

Skwer pod ZSEEiM z imieniem Karola Franciszka Pollaka
Skwer pod ZSEEiM z imieniem Karola Franciszka Pollaka · fot. UM Bielsko-Biała


Wniosek o nadanie skwerowi imienia Karola Franciszka Pollaka złożył do Rady Miejskiej bielski Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich. RM podjęła uchwałę w sprawie nadania skwerowi imienia polskiego wynalazcy na sesji w miniony wtorek, 22 września.

Karol Franciszek Polak urodził się 15 listopada 1859 roku w Sanoku. Jego liczne wynalazki dotyczą różnych dziedzin, są wśród nich napędy elektryczne, opracowanie maszyny drukarskiej do druku w kolorze i rodzaj mikrofonu. Jego główna działalność dotyczyła jednak chemicznych źródeł energii - ogniw galwanicznych i akumulatorów elektrycznych. Posiadał on patent na produkcję akumulatorów ołowiowo-kwasowych.
Skonstruował także prostowniki komutatorowe i elektrolityczne. Jako pierwszy zaproponował w 1895 roku zastosowanie prostowniczego układu mostkowego. W 1896 roku Karol Pollak wynalazł również kondensator elektrolityczny. Karol Pollak zmarł 17 grudnia 1928 roku w Białej.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.