bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 września 2020
  • wyświetleń: 1294

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących

Za nami:

Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących przypada 27 września. Z danych szacunkowych wynika, że na niedosłuch cierpi około 15 procent całej populacji ludności na świecie, natomiast według przewidywań specjalistów do 2025 roku w skali globalnej aż 900 mln osób będzie borykało się z problemem niedosłuchu. W Bielsku-Białej działają dwie grupy zrzeszające osoby głuche.

język migowy
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących


Międzynarodowy Dzień Niesłyszących został ustanowiony w 1958 roku przez Światową Federację Głuchych (WFD) i kończy Tydzień Głuchych (IWD). Dzień upamiętnia powstanie organizacji we wrześniu 1951 roku.

Niewątpliwym sukcesem i zwieńczeniem wieloletnich działań środowiska osób głuchych stało się uchwalenie ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się, a także powołanie Polskiej Rady Języka Migowego.

Według raportu o osobach niepełnosprawnych, prawie 900 tys. osób w Polsce ma poważny uszczerbek słuchu, zaś co szóste dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem. Każdego roku u ponad 300 noworodków stwierdza się wrodzoną wadę słuchu, a około 100 osób traci słuch w wyniku różnych wypadków.

W Bielsku-Białej działają dwie grupy zrzeszające osoby głuche. Pierwszą jest licząca ponad 40 osób grupa niesłyszących, którą wspiera Kazimierz Bieniecki z bielskiej Fundacji Dziecięce Marzenia. Grupa spotyka się w każdy wtorek na placu Opatrzności Bożej 18 w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych. Dzięki współpracy z Caritasem grupa pozyskuje żywność, słodycze i inny asortyment. Raz w miesiącu w niedzielę jej członkowie spotykają się też w salce przy kościele pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Opiekunem tych spotkań jest ks. Grzegorz Guga. Wszyscy chętni głusi mogą dołączyć do zajęć w salce oraz spotkań w kościele. Organizowany jest również coroczny wyjazd integracyjny grupy do Zakopanego.

Drugą grupą działającą w Bielsku-Białej na rzecz osób głuchych jest Stowarzyszenie Grupa Wsparcia dla Niesłyszących i ich Rodzin Podbeskidzie. Stowarzyszenie mieści się przy ul. Piastowskiej 86. Spotkania odbywają się w piątki od 15:00 do 20:00, a w pozostałe dni załatwiane są sprawy socjalno-bytowe niesłyszących w różnych miejscach. Najważniejszym zadaniem stowarzyszenia jest świadczenie usług tłumacza. Grupa organizuje liczne wycieczki autokarowe, piesze i górskie. Te integrują środowisko, pomagają rozwijać się intelektualnie członkom stowarzyszenia i pomagają w szukaniu alternatywnych źródeł komunikacji z otoczeniem. Stowarzyszenie organizuje imprezy kulturalne: majówki, Międzynarodowy Dzień Głuchych, Dzień Kobiet, mikołajki czy Wigilię. Stowarzyszenie pomaga w organizacji turnusów rehabilitacyjnych dla członków i wspiera osoby głuche w aktywizacji zawodowej.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.