bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 września 2020
  • wyświetleń: 1450

[FOTO] Obchody Dnia Sybiraka: Uczczono pamięć poległych

Tradycyjnie jak co roku 17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, Związek Sybiraków w Bielsku-Białej zorganizował obchody Dnia Sybiraka.

Obchody Dnia Sybiraka: Uczczono pamięć poległych - 17.09.2020 · fot. Paweł Sowa / UM Bielsko-Biała


W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych różnego szczebla oraz służb mundurowych i młodzieży. Władze miejskie reprezentowali zastępca prezydenta Adam Ruśniak i przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik.

Obok Miejsca Pamięci Zesłańców Sybiru odbyła się ceremonia, podczas której oddano hołd wszystkim, którzy zginęli na Wschodzie. Był apel poległych i salwa honorowa. Kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, młodzież i oczywiście Sybiracy. Prezes Oddziału Związku Sybiraków Eugeniusz Osika podziękował uczestnikom uroczystości za przybycie. Zagrano dwa hymny - państwowy i Sybiraków. Modlitwę za prześladowanych wygłosił ks. Władysław Droździk. Oddano również hołd zamordowanym w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. W uroczystości udział wzięły Bielska Orkiestra Dęta formacja wojskowa oraz kompania honorowa 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego.

Warto przypomnieć, że 17 września 1939 roku miało miejsce jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski - agresja Związku Radzieckiego. Konsekwencją tej napaści były przeprowadzone w latach 1940-1941 masowe wywózki polskich obywateli.

Wywózki objęły przede wszystkim te osoby, które w społeczeństwie polskim odgrywały rolę opiniotwórczą, a zatem oficerów Wojska Polskiego i policji, ziemian, fabrykantów, nauczycieli i urzędników państwowych. Chodziło o zniszczenie polskiej inteligencji.

Wielu naszych rodaków tego nie przeżyło, a tym, którzy przeżyli, w powojennej rzeczywistości nie było wolno mówić o syberyjskich doświadczeniach. Dzisiaj wolno i trzeba je przypominać. Jak jest napisane w "Przesłaniu Pana Cogito" Zbigniew Herbera: "...ocalałeś nie po to, aby żyć. Masz mało czasu, trzeba dać świadectwo". Apel ten jest tym aktualniejszy, że świadków tamtych wydarzeń jest już coraz mniej i wszyscy musimy od nich przejąć tę rolę. Musimy pamiętać i wspominać.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.