
Wiadomości
- 18 września 2020
- wyświetleń: 2193
[FOTO] Obchody Dnia Sybiraka: Uczczono pamięć poległych
Tradycyjnie jak co roku 17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, Związek Sybiraków w Bielsku-Białej zorganizował obchody Dnia Sybiraka.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych różnego szczebla oraz służb mundurowych i młodzieży. Władze miejskie reprezentowali zastępca prezydenta Adam Ruśniak i przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik.
Obok Miejsca Pamięci Zesłańców Sybiru odbyła się ceremonia, podczas której oddano hołd wszystkim, którzy zginęli na Wschodzie. Był apel poległych i salwa honorowa. Kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, młodzież i oczywiście Sybiracy. Prezes Oddziału Związku Sybiraków Eugeniusz Osika podziękował uczestnikom uroczystości za przybycie. Zagrano dwa hymny - państwowy i Sybiraków. Modlitwę za prześladowanych wygłosił ks. Władysław Droździk. Oddano również hołd zamordowanym w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. W uroczystości udział wzięły Bielska Orkiestra Dęta formacja wojskowa oraz kompania honorowa 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego.
Warto przypomnieć, że 17 września 1939 roku miało miejsce jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski - agresja Związku Radzieckiego. Konsekwencją tej napaści były przeprowadzone w latach 1940-1941 masowe wywózki polskich obywateli.
Wywózki objęły przede wszystkim te osoby, które w społeczeństwie polskim odgrywały rolę opiniotwórczą, a zatem oficerów Wojska Polskiego i policji, ziemian, fabrykantów, nauczycieli i urzędników państwowych. Chodziło o zniszczenie polskiej inteligencji.
Wielu naszych rodaków tego nie przeżyło, a tym, którzy przeżyli, w powojennej rzeczywistości nie było wolno mówić o syberyjskich doświadczeniach. Dzisiaj wolno i trzeba je przypominać. Jak jest napisane w "Przesłaniu Pana Cogito" Zbigniew Herbera: "...ocalałeś nie po to, aby żyć. Masz mało czasu, trzeba dać świadectwo". Apel ten jest tym aktualniejszy, że świadków tamtych wydarzeń jest już coraz mniej i wszyscy musimy od nich przejąć tę rolę. Musimy pamiętać i wspominać.
ZOBACZ TAKŻE

Kultowe Bielsko wraca! Na początek zakład naprawy maszyn przy ulicy Komorowickiej

Gorący tematHistoryczne ciekawostki: Bielskie protesty w czasie zimnej wojny

Bielsko-Biała - „Mały Wiedeń” na Podbeskidziu? Ile prawdy jest w tym porównaniu?

Straconka bo… albo zbóje, albo potok. Zapraszamy na kolejny tekst o naszym mieście

Gorący temat[WIDEO] 30 lat temu był tutaj z nami. 30 .rocznica pobytu Jana Pawła II w naszym regionie

Gorący tematHistoryczne ciekawostki: Wspomnienia dawnych bielszczan - posłowie
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.