bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 września 2020
  • 18 września 2020
  • wyświetleń: 1172

Fundacja Ekologiczna "Arka" będzie promować zasadę 5R

Za nami:

Zasady 5R będzie promowała Fundacja Arka w Bielsku-Białej. W tym celu 18 września na pl. Wojska Polskiego przy ul. 11 Listopada organizuje happening.

Fundacja Ekologiczna "Arka" będzie promować zasadę 5R
Fundacja Ekologiczna "Arka" będzie promować zasadę 5R · fot. Fundacja Ekologiczna "Arka"


Częściami składowymi 5R są zasady: reduce - redukuj, ograniczaj, reuse - użyj ponownie wykorzystaj, recycle - segreguj i przekaż do recyklingu, recover - odzyskuj, szczególnie energię zawartą w odpadach, renew - odnawiaj.

Podczas happeningu, który zacznie się o godz. 16.00, dzieci będą przemieszczać się między posterami na przestrzennej instalacji, zapoznając się z problemem konsumpcjonizmu. Dowiedzą się też, jak stosować w praktyce zasadę 5R i własnoręcznie ozdobią wielorazowe, bawełniane torby na zakupy.W akcji będą uczestniczyli wychowankowie Świetlicy Socjoterapeutycznej IGNIS z Bielska-Białej.

- Recykling nie jest lekarstwem na wszelkie problemy z gospodarką odpadami, stąd potrzeba przekazywania wiedzy na temat zasady 5R. Prowadzona przez nas edukacja ekologiczna dotyczy spraw życia codziennego - w domu, szkole, miejscu pracy. Uczymy, jak będąc świadomym konsumentem zrobić wiele dobrego dla środowiska naturalnego, a co za tym idzie - dla własnego zdrowia - tłumaczy Alicja Fober z Fundacji Arka.

Akcja porusza bardzo aktualny temat - problem różnorodnych plastikowych opakowań jednorazowych, które przyczyniają się do degradacji środowiska. Biorąc pod uwagę, że proces produkcji tzw. foliówki trwa tylko jedną sekundę, używamy ich przez ok. 12 minut, a rozkładają się prawie 400 lat - musimy ograniczyć ich użycie.

Około 50 tysięcy ton toreb plastikowych, które trafiają co roku do oceanu, zabija ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków. Żółwie morskie mylą je z meduzami, które stanowią ich główny pokarm. Połykają je, a następnie giną. Zdarza się, że z powodu połknięcia zbyt dużej liczby toreb plastikowych umierają nawet walenie.

Akcja Nie bądź jednorazowy jest częścią ogólnopolskiego programu Zielona Ręka www.zielonareka.pl
Do programu Zielona Ręka zgłosiło się ponad 500 tysięcy uczestników, co sprawia, że jest to największa taka inicjatywa w kraju. W ramach programu Fundacja Arka przygotowuje w br. szereg akcji i działań edukacyjnych w najpilniejszych tematach ekologicznych - woda, odpady, smog, sadzenie drzew, ochrona bioróżnorodności w aspekcie kryzysu klimatycznego.

- Kryzys klimatyczny stawia przed nami niespotykane wyzwania. Każdy musi włączyć się w zmiany. Musimy zmienić praktycznie wszystkie aspekty naszego życia, od indywidualnych wyborów po, zwłaszcza, systemowe rozwiązania - wyjaśnia prezes Arki i pomysłodawca Zielonej Ręki Wojciech Owczarz.

Logo Zielonej Ręki jest także symbolem, który Arka przekazuje partnerom programu podkreślając ich proekologiczne działania i wsparcie inicjatywy.

Dla szkół zostały przygotowane i wysłane materiały edukacyjne o poszanowaniu zasobów naturalnych oraz propozycje działań ekologicznych. W oparciu o te materiały w szkołach w całej Polsce podejmowane będą różnorodne działania, z których relacje będą umieszczane na Mapie Aktywności Ekologicznej na stronie www.zielonareka.pl

Partnerami programu są: Grupa Kęty, Aluprof, CBRE, Galeria Sfera, Miasto Bielsko-Biała, Urząd Miasta Katowice oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

Fundacja Ekologiczna "Arka" będzie promować zasadę 5R
Fundacja Ekologiczna "Arka" będzie promować zasadę 5R · fot. Fundacja Ekologiczna "Arka"

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.