bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 września 2020
  • 15 września 2020
  • wyświetleń: 3122

W bielskich autobusach za bilet będzie można płacić kartą?

Epidemia koronawirusa spowodowała spore szkody finansowe w bielskim Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym. Nie chodzi tylko o spadek liczby pasażerów, ale i - jak twierdzą niektórzy - zakaz sprzedaży biletów przez kierowców. Problem rozwiązałoby np. zamontowanie w pojazdach biletomatów.

mzk
Być może w bielskich autobusach będzie można za bilet płacić kartą · fot. bielsko.info


Wyłączenie kierowców autobusów z dystrybucji biletów w związku z pandemią Covid-19 spowodowało znaczny spadek sprzedaży biletów. Przykładowo, jak wynika z obliczeń bielskiego ratusza, w okresie kwiecień-sierpień 2020 sprzedano o niemal 31 tysięcy biletów okresowych mniej, co odpowiada 54,5 procent w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2019.

- Spadek liczby sprzedanych biletów należy tłumaczyć nie tylko zmniejszeniem się liczby pasażerów, ale także przejazdami bez zapłaty tych klientów, którzy dotychczas mieli nawyk kupowania biletów u kierowców - stwierdził Janusz Buzek, radny z Bielska-Białej. - W mojej ocenie pilna staje się konieczność zamontowania w autobusach miejskich kasowników i biletomatów na wzór tych, które z powodzeniem funkcjonują m.in. we Wrocławiu. Urządzenia te nie drukują biletów. Podczas zakupu bilet zostaje przypisany do karty płatniczej albo do karty Urbanlab. Za przejazd można zapłacić także urządzeniami mobilnymi - dodał.

Z kolei Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej twierdzi, że "zmniejszonych wpływów ze sprzedaży biletów w okresie pandemii nie można tłumaczyć przejazdami bez zapłaty, gdyż liczba opłat dodatkowych wystawionych przez kontrolerów biletów MZK pozostaje na poziomie sprzed ogłoszenia pandemii". Jak jednak dodał, w kwestii zamontowania biletomatów w autobusach były prowadzone rozmowy z jedną z firm. Koszt ich montażu wyceniono na około 3 miliony złotych.

- Ofertę uznano za zbyt kosztowną do ewentualnego zastosowania z uwagi na duże prawdopodobieństwo, iż koszty wdrożenia tego rozwiązania byłoby wyższe niż zakładane wpływy ze sprzedaży biletów - poinformował wiceprezydent. Zaznaczył jednocześnie, że trwają rozmowy z inną firmą w sprawie przeprowadzenia testów systemu nowoczesnego modelu sprzedaży biletów w oparciu o karty płatnicze.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.