bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 września 2020
  • wyświetleń: 3071

[FOTO] Bielscy żołnierze zwycięzcami w prestiżowych zawodach

Na początku września w 6 batalionie powietrznodesantowym w Gliwicach odbyły się Mistrzostwa 6 Brygady Powietrznodesantowej w pokonywaniu Ośrodka Sprawności Fizycznej (OSF). Zwycięzcą, zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i zespołowej, był 18 batalion powietrznodesantowy z Bielska-Białej.

Bielscy żołnierze zwycięzcami w prestiżowych zawodach · fot. 6 Brygada Powietrznodesantowa w Gliwicach


Zawody OSF należą do jednych z trudniejszych. Trzeba bowiem wykazywać się nieprzeciętną sprawnością fizyczną, a pokonując kolejne przeszkody, należy zachować szczególną koncentrację, aby nie ulec kontuzji. Sposób pokonywania przeszkód musi być zgodny z regulaminem, a jeżeli przeszkoda nie zostanie pokonana właściwie, zawodnik wykonuje ją od początku.

OSF odbywa się na dystansie 200 m. Bieg rozpoczyna się ze stanowiska wyjściowego, którym jest betonowy okrąg. Na komendę Start, żołnierz wyskakuje z okręgu, a następnie przebiega wieloskokami przeszkody w postaci metalowych sklepień. Wymaga to dużej precyzji i skupienia, ponieważ na przeszkody zawodnik wskakuje z dużą prędkością. Dodatkowo elementy są metalowe i chwila nieuwagi może spowodować ześlizgnięcie stopy. Następnie, po przeskoczeniu rowu, zawodnik wbiega na pochylnię, chwyta linę, z której przeskakuje na ruchomą kładkę, po której przebiega. To prawie połowa dystansu. Dalej przeszkody to: drewniany płot, który pokonuje się górą, wyskok na przedni krąg, później na grzybek i krąg tylny. Następnie przeczołganie się przez tunel, przejście w podporze na ramionach wzdłuż poręczy. Na tym etapie, sił zazwyczaj zaczyna brakować, a czekające przed zawodnikiem zadania zdają się być coraz trudniejsze. Należy dobiec do ściany i wspiąć się za pomocą liny na parapet górnego okna fasady. Później jeszcze przebiegnięcie po równoważni, zeskok po progach, bieg po spadni i …to koniec. Biorąc pod uwagę ilość przeszkód oraz czas w jakim należy wykonać bieg aby mieć szanse na podium (około 55 sek) to na prawdę wyśrubowane wymagania.

W tym roku w klasyfikacji indywidualnej 1 i 3 miejsce zajęli spadochroniarze 18 batalionu z czasem 55 sek i 1,02 sek. W klasyfikacji drużynowej również na pierwszym miejscy stanęła „Osiemnastka”
Wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach.

mp / bielsko.info, źródło: 18 batalion powietrznodesantowy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.