Wiadomości

  • 27 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 2720

V Festiwal Muzyki Crossover przeniesiony na maj 2021 roku

Za nami:

Z powodu reżimu sanitarnego związanego z pandemią koronawirusa, Festiwal Muzyki Crossover został przeniesiony z marca tego roku - ostatecznie odbędzie się w dniach 28-30 maja 2021 roku.

Program koncertówVołosi / 28.05.2021, godz. 18:00 / Sala Ceremonii przy Cmentarzu Żydowskim, ul. Cieszyńska 92
Gooral / 28.05.2021, godz. 20:30 / Metrum Jazz Club, ul. Partyzantów 22
The ThreeX / 29.05.2021, godz. 18:00 / Bielskie Centrum Kultury, ul. Juliusza Słowackiego 27
Bibobit / 29.05.2021, godz. 20:30 / Metrum Jazz Club, ul. Partyzantów 22
Reverb Ensemble / 30.05.2021, godz. 16:00 / Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej - Zamek Książąt Sułkowskich (atrium), ul. Wzgórze 16

Festiwal Muzyki Crossover to muzyczne święto dla osób poszukujących nowych, niekonwencjonalnych brzmień. To muzyka pełna zróżnicowanych gatunków i rozmaitych stylistyk, gdzie język muzyczny łączy się z tańcem, kabaretem, recytacją, czy sztukami cyrkowymi i teatralnymi, tworząc oryginalne widowiska. Koncerty odbywać się będą w różnych przestrzeniach Bielska: w Bielskim Centrum Kultury, Metrum Jazz Klubie, Zamku Książąt Sułkowskich oraz Sali Ceremonii przy Cmentarzu Żydowskim.

Crossover to festiwal artystów poszukujących nowatorskich dróg artystycznej ekspresji, o europejskiej i światowej renomie. Pomysłodawcami festiwalu są pochodzący z Bielska-Białej muzycy tria The ThreeX, którzy organizują go z pomocą Gminy Bielsko-Biała oraz Bielskiego Centrum Kultury.

O artystach// Vołosi

Improwizujący kwintet smyczkowy, którego siła polega na radosnym i pełnym energii połączeniu tego, co wydawało się ogniem i wodą. Muzyka Karpat w ich rękach jest żywa, aktualna, ale nie zrywa połączenia z tradycją.

Zespół Vołosi wyznacza zupełnie nową jakość na europejskiej scenie muzycznej. Pojawił się na Festiwalu Nowa Tradycja 2010 i zdobył tam wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdził swój sukces, otrzymując Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. W roku 2012 pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe.

// Gooral

Gooral, czyli Mateusz Górny, to urodzony w Bielsku-Białej producent muzyczny, który zasłynął dzięki oryginalnemu łączeniu muzyki elektronicznej, drum’n’bass i dubstepu z etniczną muzyką góralską.

Gooral pod koniec 2018 roku wydał w sieci płytę Ethno Elektro 2. (dostępna na bandcampie artysty). Płyta cały czas nie doczekała się wersji fizycznej. Koncert na Festiwalu Muzyki Crossover będzie bielskim koncertem premierowym fizycznego wydawnictwa!

W odróżnieniu od płyty w sieci, będzie to wydawnictwo dwupłytowe. Jeden z krążków będzie zawierał część utworów które już znamy z Ethno Elektro 2, a na drugim producent zaprezentuje całkowicie nowe utwory w klimatach downtempo oriental.

//The ThreeX 

„Muzyczni Akrobaci” to zaproszenie do świata wirtuozerii i humoru, w którym trio z lekkością i fantazją żongluje stylami i rozbawia publiczność w elegancki sposób. Ta muzyczna opowieść, wyłamująca się z klasycznych ram, opiera się o ich autorskie aranżacje, które eksponują twórcze możliwości muzyków i ich kunszt. Na scenie nie zabraknie również elementów cyrkowych i magii.
The ThreeX nie boi się bawić muzyką poważną - i z łatwością przekonuje do tego swoich słuchaczy.

Na scenie będzie im towarzyszyć Czesław Jakubiec, a cały koncert będzie uwieczniony audiowizualnie i wydany na nowym DVD zespołu.

//Bibobit

Bibobit to muzyczny sekstet złożony z żywej perkusji, basu, instrumentów klawiszowych, elektroniki, sekcji dętej oraz płynnie poruszającego się w wielu stylistykach wokalisty. Ich największą miłością jest jazz, który niezwykle elastycznie łączą z elektroniką oraz muzyką funk, groove, hip hop, czy neosoul.
Wyszukane harmonie w połączeniu z tłustymi syntezatorowymi brzmieniami, solidnym przekazem na bębnach i sekcją dętą oczarowują i nie pozwalają ustać w miejscu! Jednocześnie za sprawą improwizacji znakomitych muzyków tego zespołu, z lekkością łapie się chwilę na kontemplację i wytchnienie.

W zeszłym roku zostali laureatami konkursu Męskie Granie YOUNG i uczestnikami 10 edycji trasy Męskie Granie. Jesienią Festiwal Pamiętajmy o Osieckiej zaprosił grupę do przygotowania finałowego koncertu, który zainaugurował cykl OFF Osiecka. Na jego otwarcie Bibobit zaprezentował 11 piosenek, przeplatanych fragmentami autentycznych wypowiedzi poetki, a ich koncert na portalu Onet uznano za najciekawsze wydarzenie całego festiwalu.

//Reverb Ensemble

Kwartet smyczkowy zafascynowanych dźwiękiem w przestrzeni. Łączą standardowy repertuar muzyki kameralnej z całkiem nowymi kompozycjami cross-art (często pisanych specjalnie dla nich przez najważniejszych kompozytorów młodego pokolenia). Sami również tworzą utwory w nurcie neo-classical.

Tribute to silence, czyli w hołdzie ciszy, to projekt, w którym ReVerb Ensemble zabiera publiczność z gwaru codzienności do świata medytacji i duchowego minimalizmu. Ta muzyczna sesja odbędzie się na bielskim Zamku, gdzie każdy będzie mógł cieszyć się muzyką neo-classic wygodnie siedząc na sofach, leżakach i fotelach pod przeszklonym sufitem. W programie m.in.Philip Glass, Samuel Barber, Arvo Pärt.

Bilety i karnetyBilety na Festiwal dostępne są w Bielskim Centrum Kultury (ul. Słowackiego 27) oraz online poprzez serwis bilety.bck.bielsko.pl. Bilet na każdy z koncertów kosztuje 40 zł, a karnet na wszystkie wydarzenia 150 zł. Zakupione wejściówki na marcowy termin Festiwalu zachowują ważność. Wszelkie pytania w sprawie biletów i rezerwacji należy kierować na adres: bilety@crossoverbielsko.pl. 

Zapraszamy na strony internetowe wydarzenia:
http://crossoverbielsko.pl/
https://www.facebook.com/crossoverbielsko/
https://www.instagram.com/crossoverfestiwal/

ar / bielsko.info

źródło: Bielskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bielskie Centrum Kultury" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bielskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bielskie Centrum Kultury" podaj