bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 27 sierpnia 2020
 • wyświetleń: 1090

Jak należy przygotować rodzinę na górskie wyprawy?

Materiał partnera:

Wycieczka w góry to doskonały sposób na spędzenie wakacji. Do każdej wyprawy trzeba się jednak w odpowiedni sposób przygotować! Ten poradnik powstał dla osób, które chcą wiedzieć co zabrać ze sobą na górską wędrówkę. Dzięki podanym wskazówkom wyjazd będzie nie tylko udany, ale również znacznie wygodniejszy dla całej rodziny.

Jak należy przygotować rodzinę na górskie wyprawy?


Jak zaplanować górską wędrówkę?Podstawową kwestią, nad którą trzeba się zastanowić, jest to w jakie góry chce się pojechać. Góry różnią się bowiem między sobą, zarówno pod względem trudności szlaku, jak i stopnia ich zatłoczenia w sezonie. Warto więc podjąć decyzję czy bardziej interesuje Cię tradycyjny szlak turystyczny do pieszej wycieczki czy też masz ochotę na ten nieco bardziej wymagający. Kiedy już zdecydujesz się na konkretne pasmo górskie pozostaje zaplanować przebieg wycieczki. Jakie elementy mogą w tym kontekście okazać się przydatne?

 • Tradycyjna mapa papierowa - choć w świecie cyfryzacji może się to wydać niedorzeczne, tak na górskim szlaku dość często mapa turystyczna bardzo się przydaje. Można z niej skorzystać w momencie, gdy telefon się rozładuje lub zgubi zasięg, a nie zajmuje też wiele miejsca w plecaku.
 • Aplikacje mobilne - odpowiedniego rodzaju ułatwiają wstępne planowanie wycieczki. Ustalają łączny czas przebycia danej trasy oraz pokazują warianty jej przejścia. Aplikacje stanowią doskonałe uzupełnienie klasycznej mapy papierowej.
 • Ręczna forma mapy - może pomóc w przypadku rozładowanej baterii w telefonie i utracie mapy papierowej. Wspomaga również modyfikowanie planu przebiegu wycieczki.


damska-koszulka-black-diamond-live-climb-repeat-tee-rosewood


Co spakować na górski szlak? • Buty - w przypadku górskiej wycieczki należy postawić na buty do tego przeznaczone. Dobrym przykładem są buty Jack Wolfskin stworzone z dobrej jakości materiałów i chroniących kostki. W tej kwestii naprawdę nie zaleca się oszczędzać. Tradycyjne trampki czy adidasy nie sprawdzą się w przypadku bardziej wymagającego szlaku!
 • Skarpety - najlepiej wybrać te wysokie turystyczne, ponieważ dobrze kryją stopę i zapobiegają jej otarciom. Dzięki dobrym skarpetom będzie można bez trudu pokonywać kolejne kilometry bez narażenia stóp na bóle i uszkodzenia.
 • Kurtka przeciwdeszczowa - pogoda w górach szybko się zmienia, więc warto zabezpieczyć siebie i swoje dzieci przed konsekwencjami ulewy. Najlepiej wybrać taką, która nie zajmie zbyt wiele miejsca w ekwipunku. Propozycje od Black Diamond są doskonałym przykładem porządnej odzieży przeznaczonej na górską wędrówkę o dowolnej porze roku.
 • Plecak - warto postawić na wariant górski, z klamrami na klatce piersiowej. Noszenie tego typu modelu jest znacznie wygodniejsze, a dodatkowo na plecaku można mieć również pokrowiec przeciwdeszczowy.
 • Zapasy jedzenia i picia - całodniowa wędrówka może być męcząca. Przyda się więc duża ilość wody i suchy prowiant, aby zrobić postój na przekąskę w miejscu z fantastycznym widokiem.
 • Zabezpieczenie przed słońcem - szczególnie latem w górach może być niezwykle upalnie. Warto więc zabezpieczyć głowę kapeluszem lub chustką i nie zapominać o kremach z filtrami przeciwsłonecznymi.
 • Gotówka - jeśli zechcesz odwiedzić schronisko nie oczekuj, że będzie można zapłacić zbliżeniowo. Gotówka na górskim szlaku to podstawa!


plecak-rowerowy-velo-jam-15-black


Czy potrzeba czegoś jeszcze?Oto lista niezbędnych przedmiotów potrzebnych na górskim szlaku w sezonie letnim. Zimą może przydać się również termos, ciepłe rękawiczki, a także specjalne nakładki na buty z kolcami, które ułatwią chodzenie po zamarzniętej drodze. Chcąc wybrać się na wakacyjną wycieczkę wystarczy jednak zaopatrzyć się w wyżej wymienione produkty. Dzięki nim wędrówka będzie znacznie bardziej komfortowa, a co za tym idzie - cała rodzina będzie mieć z niej doskonałe wspomnienia!