Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 sierpnia 2020
  • 22 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 1114

Historyczne szlaki miasta. Nowy projekt Stowarzyszenia Olszówka

Za nami:

Stowarzyszenie Olszówka rozpoczyna nowy projekt edukacyjny przeznaczony dla zainteresowanych poznawaniem historii Bielska-Białej. Jego start został mocno opóźniony obecną sytuacją epidemiologiczną. I będzie odbiegał od tych prowadzonych w latach poprzednich.

Historyczne szlaki miasta. Nowy projekt Stowarzyszenia Olszówka
Historyczne szlaki miasta. Nowy projekt Stowarzyszenia Olszówka · fot. Stowarzyszenie Olszówka


Przede wszystkim zostanie wprowadzony limit ilości uczestników oraz konieczność wcześniejszej rezerwacji miejsca. W wymuszonej formule będzie zapewniał komfort psychiczny oraz minimum bezpieczeństwa. Przeprowadzonych zostanie w sumie 11 wycieczek w różnych częściach naszego miasta.

Tytuł projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej” zdradza jego treść. Dzięki niemu organizatorzy chcą pokazać w jaki sposób szlaki komunikacyjne na przestrzeni dziejów tworzyły kierunki rozwoju Bielska-Białej. Choć ich ślady są czytelne do dziś, to niestety, wiedza o nich wśród mieszkańców jest znikoma. Realizacja projektu ma to zmienić. A i sami mieszkańcy mają ochotę na poznawanie naszego miasta poprzez bezpośrednie obcowanie z miejscami i obiektami, które są ważnym świadectwem historii i dziedzictwa kulturowego. Stowarzyszenie Olszówka wie o tym, bo od kilkunastu lat prowadzi różnego rodzaju działania, głównie wycieczki edukacyjne, które pokazują wiele fragmentów naszego miasta. Wszytko zaczęło się w Cygańskim Lesie, później kolej przyszła na poznawanie Doliny Wapienicy i jej bezpośredniego otoczenia.

Mimo przeprowadzenia wielu akcji edukacyjnych, w których uczestniczyło tysiące mieszkańców, ciągle są tłumy chętnych na tego typu propozycje. Mieszkańcy chcą poznać też inne miejsca w Bielsku-Białej korzystając ze sprawdzonej formy - wycieczek edukacyjnych. Takie są ich liczne sugestie. Co cieszy - z roku na rok mieszkańcy Bielska-Białej coraz chętniej i liczniej ruszają w teren. Chodzą, biegają, jeżdżą na rowerze i uprawiają liczne inne aktywności. Stowarzyszenie Olszówka wychodzi im naprzeciw, i proponuje dwa w jednym - ruch i zdobycie wiedzy o Bielsku-Białej.

Jedna z wycieczek już się odbyła w ubiegłą niedzielę. Następna, odbędzie się w sobotę 22 sierpnia. Jej głównym tematem będzie przypomnienie o początkach historycznych szlaków komunikacyjnych. Dzięki niej poznamy fragment „szlaku solnego” - najstarszego traktu komunikacyjnego, który wiódł przez stare miasto w Bielsku.

Historyczne szlaki komunikacyjne będą punktem wyjścia, pretekstem do pokazania w jaki sposób kształtowało się Bielsko-Biała.

Wycieczkę 22 sierpnia poprowadzi dr Bogusław Chorąży. Spotkanie o godz. 15.00

Zapisy:

Uwaga! Prawo do uczestnictwa w wycieczce mają osoby, które dostaną potwierdzenie po uprzednim zarejestrowaniu oraz wypełnieniu formularzy otrzymanego od organizatorów.

Chętnych prosimy o kontakt: stowarzyszenieolszowka@gmail.com, tel. 693 315 998

Wycieczki są bezpłatne. Dofinansowanie - Gmina Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1% odpisu z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.

Wycieczki pod patronatem Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego

mp / bielsko.info, źródło: Stowarzyszenie Olszówka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.