bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 13 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 2900

Dawne warsztaty kolejowe przy Trakcyjnej zostaną rozebrane

Cennymi spostrzeżeniami po spacerze po Bielsku-Białej podzielił się z nami Czytelnik portalu bielsko.info. Zwrócił uwagę na budynki dawnego warsztatu kolejowego, które mogłyby się stać wizytówką miasta. Niestety, na to się nie zanosi.

Parowóz
Dawne warsztaty kolejowe zostaną rozebrane · fot. M. Ryś / Stowarzyszenie "Kolej Beskidzka"


Do naszej redakcji dotarł mail od Czytelnika - Pana Krzysztofa. Podzielił się w nim spostrzeżeniami dotyczącymi krajobrazu Bielska-Białej. Zwrócił uwagę przede wszystkim na zabytkowy zespół budynków dawnego warsztatu kolejowego przy Trakcyjnej, który popada w ruinę.

- Budynki ostatnimi laty były dobrze pilnowane przez PKP. Niestety, obiekty obecnie stoją puste i systematycznie podlegają dewastacji. Nad główną halą zawalił się niedawno dach. Resztę jeszcze dałoby się uratować. Warsztat bodajże 10 lat temu został objęty ochroną konserwatorską. Jeśli PKP tak długo trzymała tam ochroniarza, to znaczy, że wierzyła, iż uda się go sprzedać. Niestety - skomentował bielszczanin.

Jak jednak dodał, jeśli dojdzie do skutku planowana rozbudowa ulicy Trakcyjnej, to to miejsce może okazać się atrakcyjne dla potencjalnego inwestora.

- Tylko czy warsztat będzie wtedy jeszcze stał? A może właśnie o to chodzi, by już nie stał? W Bielsku tak ciekawej i miłej dla oka architektury industrialnej wcale tak dużo nie ma i mało osób w ogóle wie, że taki budynek w Bielsku istnieje. A wystarczy wspomnieć Starą Przędzalnię, Manufakturę Grossa czy ostatnio Fabrykę Filcu na Komorowickiej, by pokazać pozytywne przykłady wykorzystania takich obiektów - stwierdził nasz Czytelnik.

Jak jednak poinformowali nas kolejarze, budynki biurowy i hali wachlarzowej zlokalizowane przy ulicy Trakcyjnej w Bielsku-Białej są obiektami postindustrialnymi, które dawniej służyły do obsługi ruchu kolejowego. Właśnie ze względu na tę funkcję są one trudne do zagospodarowania czy wynajęcia.

- Ponadto mankamentem, w tym wypadku, jest brak bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Przekłada się to na brak zainteresowania ze strony potencjalnych najemców prowadzeniem działalności w tych obiektach - poinformował nas Bartłomiej Sarna z Wydziału Komunikacji, Biura Komunikacji PKP.

Jak dodał, kolej " w związku z decyzją wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego wskazującego na nieodpowiedni stan techniczny oraz konieczność wyburzenia budynków, obecnie jest w trakcie przygotowania do uzyskania przewidzianych prawem zgód i pozwoleń w celu realizacji wskazań zawartych w decyzji nadzoru budowlanego".

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.