Wiadomości

  • 10 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 3274

Spektakle bez barier w Teatrze Polskim na scenie i online

Mimo ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa, Teatr Polski kontynuuje realizację projektu „Spektakle bez barier - sezon 2020”. To przedstawienia teatralne dostosowane do widzów niewidomych i niesłyszących do obejrzenia na platformie VOD Teatru oraz tradycyjnie - na scenie. Odbyły się też warsztaty z kostiumografką, a także zwiedzanie teatru dla niewidomych poprzez dotyk. Najbliższy spektakl z audiodeskrypcją, pt. „Pensjonat Pana Bielańskiego" zostanie wystawiony 23 sierpnia.

Teatr Polski realizuje cykl skierowany do osób niewidomych i niesłyszących · fot. Dorota Koperska / Teatr Polski w Bielsku-Białej


Dotychczas udało się zrealizować dwa wydarzenia opublikowane w internecie - na platformie vod.teatr.bielsko.pl wyemitowano spektakle „Fabryka sensacji Proszyk i Kachel” z napisami i tłumaczeniem na język migowy. Już niebawem zostanie zaprezentowany w sieci beneficjentom projektu najnowszy spektakl Teatru Polskiego pt. „W górę!” z audiodeskrypcją oraz z napisami i tłumaczeniem na język migowy.

W lipcu widzowie doczekali się wreszcie pierwszego spotkania w teatrze, „na żywo”, podczas warsztatów dla osób z dysfunkcjami wzroku. Teatr gościł osoby niewidome i słabowidzące na zajęciach prowadzonych przez Igę Sylwestrzak. Kostiumograf, która współpracuje z Teatrem Polskim, opowiadała między innymi o historii teatralnych kostiumów oraz o procesie ich powstawania.

Kolejnym wydarzeniem w ramach projektu było zwiedzanie budynku teatru i poznawanie jego 130-letnich dziejów. Pomocą dla osób z niepełnosprawnością wzroku były makiety i tyflografiki odwzorowujące wygląd naszego pięknego, zabytkowego gmachu. Uczestnicy mieli okazję poznać pracowników teatralnej pracowni perukarsko-charakteryzatorskiej oraz przymierzyć peruki i kostiumy.

W tegorocznym projekcie teatr stawia na doskonalenie umiejętności wychodzenia naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy instytucji mają za sobą szkolenie dotyczące obsługi osób z dysfunkcjami wzroku. Planowane są kolejne szkolenia.

- Podczas zajęć szkoleniowych, oprócz typowej części teoretycznej, zastanawialiśmy się nad stereotypami na temat niepełnosprawności, a w części praktycznej próbowaliśmy poruszać się po budynku teatru bez pomocy wzroku. Mamy nadzieję, że te doświadczenia pozwolą nam lepiej rozumieć potrzeby widzów - mówią pracownicy.

W planach są kolejne wydarzenia przystosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Najbliższy spektakl z audiodeskrypcją, pt. „Pensjonat Pana Bielańskiego" odbędzie się 23 sierpnia.

Bieżące informacje na temat wydarzeń znajdują się w zakładce Spektakle bez barier 2020 na stronie Teatru.

Projekt „Spektakle bez barier - sezon 2020” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ar / bielsko.info

źródło: Teatr Polski w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj