bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 8 sierpnia 2020
  • 9 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 2034

Kto wykona łąki kwietne? Jest przetarg Urzędu Miejskiego

O tym, że kolejne łąki kwietne powstaną w Bielsku-Białej, informowaliśmy już wcześniej. Teraz, Urząd Miejski szuka wykonawców tych łąk. Oferty w ogłoszonym przetargu można składać do 31 sierpnia br.

łąka kwietna
Kto wykona łąki kwietne? Jest przetarg Urzędu Miejskiego · fot. UM Bielsko-Biała


Kolejne łąki kwietne w Bielsku-Białej powstaną w dzielnicy Kamienica przy pętli autobusowej na ul. Karpackiej, przy skrzyżowaniu ul. Partyzantów z ul. gen. Tadeusza Bora Komorowskiego i al. gen. Władysława Andersa, przy skrzyżowaniu ul. Teofila Lenartowicza z ul. Żywiecką i na terenie zielonym pomiędzy ul. Lipnicką a ul. Edwarda Dembowskiego. Łąki kwietne, zgodnie z zasadami przetargu, mają zostać wysiane w Bielsku-Białej do 31 października br.

Ogłoszenie o przetargu zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej bip.um.bielsko.pl/a,75564,postepowanie-o-udzielenie-zamowienia-publicznego-prowadzonego-w-trybie-przetargu-nieograniczonego-o-.html ]tutaj[/url].

Wykonawca będzie musiał wyznaczyć teren pod łąkę kwietną na wskazanym obszarze, przygotować glebę, wygrabić pozostałości kłączy, korzeni, kamieni, gruzu, szkła, metalu i innych zanieczyszczeń a także je zutylizować, wyrównać powierzchnię i równomiernie wysiać odpowiednią mieszankę nasion.

Już w przyszłym roku bielszczanie powinni podziwiać na łąkach kwietnych m.in. kwitnące złocienie i komonice zwyczajne, firletki poszarpane, jaskry ostre, krwawniki pospolite, chabry łąkowe, brodawniki zwyczajne, bukowice pospolite, krwiściągi lekarskie, wyki kosmate, złocienie, kąkole i maki polne, chabry bławatki, czarnuszki damaceńskie, gipsówki wytworne, koniczyny krwistoczerwone, nachyłki dwubarwne, lny trwałe, cykorię podróżnika, szałwie łąkowe i wiele innych. W każdej lokalizacji mieszanki będą składały się z minimum 20 gatunków. Te zostały tak dobrane, aby jak najdłużej cieszyły oko przechodniów kwitnącymi roślinami, ale też były jak najbardziej pożyteczne dla owadów.

Pierwsza łąka kwietna w Bielsku-Białej powstała dzięki głosom mieszkańców, był to jeden z projektów Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej 2019. Znajduje się u zbiegu ulic Karpackiej i Żywieckie Przedmieście. W budżecie miasta na 2020 r. zabezpieczono środki na utworzenie około 0,5 ha łąk kwietnych.

Łąki kwietne mają wiele zalet, m.in. wzbogacają ubogi ekosystem miejski, dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów - pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków. Dodatkowo gatunki tworzące miejskie łąki charakteryzują się tym, że zatrzymują i wiążą szkodliwe pyły, co nie tylko ogranicza emisję spalin, ale wręcz sprzyja oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.