Reklama

Wiadomości

  • 29 lipca 2020
  • wyświetleń: 2805

Bielszczanie proszą o remont kolejnej kładki nad potokiem

Kładek dla pieszych i rowerzystów w Bielsku-Białej nie brakuje. Niestety, wiele z nich jest w fatalnym stanie. Do miejscowego ratusza co chwila docierają prośby mieszkańców o zapewnienie bezpieczeństwa na mostkach.

Kładki rowerowe mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców?
Kładki rowerowe mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców? · fot. Google Maps


Na początku lipca pisaliśmy o takich miejscach w Bielsku-Białej, gdzie zwykły spacer lub przejażdżka rowerowa może mieć tragiczne skutki. Na przykład, wedle wtedy opisywanych relacji bielszczan, stan kładki na rzece Wapienica w rejonie ulicy Kaskadowej jest w tak złym stanie, że zagraża bezpieczeństwu korzystających z niej osób. Zwłaszcza, że przeprawa służy mieszkańcom, którzy, przede wszystkim w sezonie letnim, ochoczo korzystają z biegnącej tam ścieżki rowerowej.

Niestety, sprawa do łatwych nie należy. Okazuje się bowiem, że wiele kładek dla pieszych, czy też rowerzystów, znajdujących się w Bielsku-Białej, nie ma ustalonego administratora. Władze miasta jednak zapewniały, że starania o regulację prawnego statusu kładek są "prowadzone na bieżąco".

- Wymaga to m.in. zawarcia umów z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie na użytkowanie terenu zajętego pod kładki wraz z dojściami zlokalizowanymi na terenach sklasyfikowanych jako wody płynące - wyjaśniał Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej. - Wymaga to ustalenia budowy mostu, gdyż do wszystkich obiektów wybudowanych po 1972 roku wymagane jest dodatkowo załączenie pozwolenia wodno-prawnego. Ponadto w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie podziałów geodezyjnych oraz wykup gruntów od prywatnych właścicieli celem skomunikowania samych działek z drogami gminnymi - dodał. Podkreślił jednocześnie, że równolegle z regulacją stanu prawnego kładek, miasto prowadzi bieżące ich naprawy.

Jak się okazuje, nie tylko przeprawa na Wapienicy wymaga interwencji. W podobnej sprawie do władz miasta zaapelowali mieszkańcy ulic Laskowej, Łącznej i Spornej, którzy zgłosili konieczność naprawy kładki nad potokiem Olszówka.

Od wielu lat kładka nie była naprawiana i jej stan zagraża bezpieczeństwu korzystających z niej mieszkańców - podkreślił bielski radny Jerzy Bauer, do którego z kłopotem zwrócili się bielszczanie.

Przemysław Kamiński w odpowiedzi zapewnił, że ten pomost zostanie naprawiony jeszcze w tym roku.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.